Karotis stentli hastalarda aşil tendon kalınlığı ile instent restenozun ilişkisi
- Tez No: 743867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET VEFİK YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş:Karotis arter stentleme, karotis endarterektomiye (KEA) göre daha az invaziv bir alternatiftir. Karotis arter stentleme sonrası en büyük uzun vadeli komplikasyon tekrarlayan serebrovasküler olaylarla ilişkili instent restenozdur (İSR). Bu nedenle İSR prediktörlerinin tanımlanması klinik açıdan önemlidir.Ateroskleroz ve aşiltendon kalınlaşması ortak mekanizmaları paylaşmaktadır.Bu çalışma ile aşil tendon kalınlığı ile karotis stent restenozu arasındaki ilişkinin gösterilmesiamaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem:Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde 2016 ile 2020 yılları arasında karotis arter hastalığı nedeni ile karotis stentleme işlemi yapılmış 89 hasta alınmıştır. Hastalar, restenozu olan ve olmayanlar olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır.Stent içinde %50 ve üzeri darlık gelişmesi stent restenozu olarak kabul edilmiştir. Restenoz tanısı alan hastalar anjiografi ile onaylanmıştır.Hastaların bilateral aşil tendon kalınlığı ve genişliğinin ölçümü yapılmıştır. Bulgular:Çalışmamızda16 (%17,9) hasta restenoz grubunu, 73(%82) hasta ise restenoz olmayan grubu oluşturmaktadır.Çalışmamızda ortalama aşil tendon kalınlığı (ATK) restenoz olan ve olmayan grupta karşılaştırıldığında anlamlı istatistiksel fark saptanmamıştır (4.90.8 vs 4.70.6, p: 0.27). Fakat marjinal etki grafiğinde ortalama ATK artışı ile karotis stent restenozu olasılığının arttığı gösterilmiştir. Ortalama ATK değeri 4.16 mm (ortalama-1 SD) olduğunda restenoz olasılığı %14 iken, ortalama ATK değeri 5.36 mm (ortalama+1SD) olduğunda restenoz olasılığı %22 olarak bulunmuştur. Sonuç:Bu çalışmadaortalama ATK değeri ile karotis stent restenozunun ilişkili olduğu gösterildi. Aşil tendon kalınlığının ultrasonografik ölçümü karotis stent restenozu açısından yüksek risk altındaki hastaları belirlemekte kullanılabilir. Bu hastalarda lipid düşürücü tedavinin yoğunlaştırılması ve daha düşük LDL kolesterol değerinin hedeflenmesi düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Background:Carotid artery stenting is a less invasive alternative to carotid endarterectomy (CEA).The main long-term complication associated with recurrent cerebrovascular events after carotid artery stenting is instent restenosis (ISR).Atherosclerosis and Achilles tendon thickening share common mechanisms.The aim of this study is to show the relationship between Achilles tendon thickness (ATT) and carotid stent restenosis. Materials and Methods:89 patients who underwent carotid stenting due to carotid artery disease between 2016 and 2020 in the Health Sciences University Kartal Koşuyolu High Speciality Education and Research HospitalCardiologyClinic were recruited.The patients were divided into 2 groups as those with and without restenosis.The development of 50% or more stenosis in the stent was accepted as stent restenosis.Patients diagnosed with restenosis were confirmed by anjiography.All patients' bilateral ATT were measured. Results:In our study, 16 (17.9%) patients constituted the restenosis group and 73 (82%) patients constituted the non-restenosis group.ATT was compared with the group with and without restenosis, no significant difference was found (4.90.8 vs 4.70.6, p: 0.27).However, in the marginal effect graphic, it has been shown that the probability of carotid stent restenosis increases with the increase in the mean ATT.The probability of restenosis was 14% when the mean ATT value was 4.16 mm (mean -1 SD) and the probability of restenosis was 22% when the mean ATK value was 5.36 mm (mean +1 SD). Conclusion:In this study, we showed that the mean ATT value was associated with carotid stent restenosis.Ultrasonographic measurement of ATT can be used to identify patients at high risk for carotid stent restenosis.In these patients, intensification of lipid-lowering therapy and targeting of lower LDL cholesterol value may be considered.