Aletli pilates uygulamasının 20-45 yaş arası kadınlarda vücut kompozisyonu, hamstring esnekliği, egzersiz inanışı ve egzersiz davranışlarına etkisi
The effect of instrumented pilates application on body composition, hamstring flexibility, exercise belief and exercise behaviors in women aged 20-45
- Tez No: 743968
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, aletli pilates uygulamasının 20-45 yaş arası kadınlarda vücut kompozisyonu, hamstring esnekliği, egzersiz inanışı ve egzersiz davranışlarına etkisini belirlemektir. Çalışma deneysel olarak tasarlanmış olup, tüm katılımcılara haftada 2 defa olmak üzere 50 dakikalık 8 seans boyunca kuvvetlendirme, esneklik, denge çalışmalarına yönelik fiziksel hareketlerden oluşan egzersiz programı uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini 20-45 yaş arası aletli pilates yapan kadınlar, örneklemi ise İstanbul Unique Pilates ve Diyet Merkezi'nde takip edilmekte olan 20-45 yaş arası toplam 38 aletli pilates yapan kadın oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Demografik ve Vücut Kompozisyonu Bilgi Formu, Otur-Uzan Testi ve Egzersiz İnanışları Ölçeği kullanılmıştır. Bireyler çalışmanın başlangıcında ve çalışmanın sonunda veri toplama araçları kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak, nicel yöntemler ile analiz edilmiştir. Aletli pilates uygulamasının vücut kompozisyonu üzerindeki etkisi ile ilgili bulgular incelendiğinde, pilatesin vücut kompozisyonunu anlamlı olarak değiştiren bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi, kalça çevresi ve bel/kalça değerlerinde %1-3 arasında çok belirgin olmayan azalma yaşanmış ancak bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Öte yandan aletli pilates uygulamasının hamstring esnekliği üzerindeki etkisi ile ilgili bulgular ise olumlu sonuçlar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of pilates with equipment on body composition, hamstring flexibility, exercise belief and exercise behaviors in women aged 20-45. The study was designed experimentally, and an exercise program consisting of physical movements for strengthening, flexibility and balance exercises was applied to all participants twice a week for 8 sessions of 50 minutes. The population of the study consists of women between the ages of 20-45 who do pilates with instruments, and the sample consists of 38 women between the ages of 20-45 who are followed in Istanbul Unique Pilates and Diet Center. Demographic and Body Composition Information Form, Sit-Reach Test and Exercise Beliefs Scale were used as data collection tools. Individuals were evaluated using data collection tools at the beginning and end of the study. The data obtained from the study were analyzed with quantitative methods using the SPSS 25.0 package program. When the findings related to the effect of instrumental pilates application on body composition were examined, it was concluded that pilates did not have an effect that significantly changed body composition. There were slight decreases of 1-3% in weight, body mass index (BMI), waist circumference, hip circumference and waist/hip values, but this decrease was not statistically significant (p>0.05). On the other hand, the findings about the effect of pilates practice on hamstring flexibility showed positive results.