Video oyun tasarımı ve film tasarımı etkileşiminde yeni teknik ve estetik arayışların hikâye anlatıcılığa etkisi
Influence of aesthetic and technical pursuits in the context of video game and film design on storytelling
  1. Tez No: 744011
  2. Yazar: HAKAN ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİK KARTELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Video oyunları, görsel-işitsel temsil kapasitelerinin artmasıyla birlikte, toplum tarafından kabul görmek ve saygınlık kazanmak amacıyla dönemin baskın kültürel ifade aracı olan sinemaya özgü teknik ve estetik unsurları kullanmaya başlamış; anlatısal özellikler kazanmıştır. Öte yanda sinema, sayısal teknolojilerin gelişmesi; video oyunlarının yaygınlaşması ve ekonomik açıdan önem kazanmasıyla, oyunlara özgü teknik ve estetik unsurları kendi imkânları doğrultusunda uyarlamıştır. Bu çalışmanın amacı, video oyunları ve sinemanın etkileşimiyle ortaya çıkan yeni hikâye anlatım olanaklarını incelemektir. Bu doğrultuda, video oyunlarında anlatısal özelliklerin gelişimi incelenmiş ve bu anlatılarda sinemanın etkisi hikâye, görüntü yönetimi, oyunculuk bazında ele alınmış. Ayrıca sinemanın senaryo, çekim ve kurgu aşamalarında video oyunlarına özgü niteliklerin artışı açıklanmış; son olarak, bu nitelikler yakın tarihli bir film üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As their representational capabilities improved, video games, in an effort to be accepted by society and to earn legitimacy, have adopted techniques and aesthetics of the dominant form of cultural expression, namely cinema; and gained narrative qualities. Cinema, on the other hand, with the advent of digital technologies, proliferation of video games and subsequently video games' economic success, began to employ techniques and aesthetics associated with video games. The aim of this study is to examine new methods of narration resulting from the interplay of video games and cinema. For this purpose, the increment of narrative qualities in video games have been examined, with particular emphasis on story, photography and acting. In addition, the rise of video game elements in film production has been reviewed, with particular emphasis on screenplay, production and editing processes. Finally, a recent film, exemplary of the reciprocal influence of video games and cinema has been analysed.