Dijital oyunlarda mekân algısının oluşmasında görsel kurgu sorunları ve bir 'Fantastik' mekân kurgu uygulaması
Visual editing problems in the formation of spacial perception in digital games and an application of 'Fantastic' spacial editing
  1. Tez No: 824160
  2. Yazar: ENİS ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH DENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dijital oyun sektörü, Avrupa'da başlayan Sanayi Devrimi'nden sonra hızla gelişen televizyon ve film sektörüne rakip olarak hızla büyümektedir. Oyun satışlarının artması oyun tasarımına ilgiyi de artırmakta ve günümüzde dünya çapında çeşitli üniversitelerde dijital oyun tasarımı konusunda lisans ve yüksek lisans programları açılmaktadır. Dijital oyunlarda mekân tasarımı, görsel algıyı yönetmede ve yönlendirmede en önemli unsurlardan biridir. Dijital oyunda mekân, oyunun hikayesinin geçtiği ve karakterlerin birbiri ile etkileşim içinde olduğu ortamlara denilmektedir. Zihinde tasavvur edilen biçim ve şekillerle, teknolojinin getirdiği yenilikler kullanılarak sanal bir atmosfer oluşturmak mümkündür. Bu atmosfer, aktarılmak istenen fikir ve düşüncenin sergilenmesine olanak sağlar. Gerçek hayatta da olduğu gibi mekânların insanları yönlendirme etkisinin olduğu bilinmektedir. İnsanlar mekânları belli bir hiyerarşi ve düzen içerisinde kurgulayarak bir yaşam alanı oluştururlar. Bu yaşam alanı içerisinde sosyalleşir ve günlük yaşamlarını devam ettirirler. Dijital oyunlarda da mekân tasarımı benzer şekilde işlemektedir. Temel tasarım ilkelerinden olan renk, biçim, doku, ışık gibi unsurların mekân algısı üzerinde psikolojik etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu etkilerin doğru ve etkili kullanımı mekânın algısının güçlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Ancak dijital oyunlarda sözü geçen temel tasarım ilkelerinden taviz verildiğinde ve/ya ilkeler yeterince önemsenmeyip bir oyun kurgusu hazırlandığında, mekân algısının oluşmasında birtakım sorunların meydana geldiği görülmektedir. Bu da oyuncunun mekânı algılamakta güçlük çekmesine ve mekân algısının net bir şekilde oluşmamasına yol açabilmektedir. Dijital oyun sektöründeki gelişmelerin hızı alanda yapılacak çalışmalara duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Bu tezde dijital oyunlarda mekân algısının oluşmasında görsel kurgu sorunlarının ele alınması ve fantastik kavramı üzerinde bir mekân tasarımı uygulaması yapılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The digital game industry is growing rapidly as a competitor to the rapidly developing television and film industry after the Industrial Revolution that started in Europe. The growth in sale rates of digital game increases the interest in game design, and today, undergraduate, and graduate programs in digital game design are opened in various universities around the world. Spatial design in digital games is one of the most important visual elements in managing and directing visual perception. In digital games, the place is called the environment where the story of the game takes place, and the characters interact with each other. It is possible to create a virtual atmosphere by using the forms and shapes envisioned in the mind thanks to the innovations brought by technology. This atmosphere allows to display the idea and thought which is wanted to be conveyed. It is known that places have the effect of directing people, as in real life. People create a living environment by constructing spaces in a certain hierarchy and order. They socialize in this living environment and continue their daily lives. Spatial design works in a similar way in digital games. It is known that elements such as color, form, texture, and light, which are among the basic design principles, have psychological effects on the perception of space. The correct and effective use of these instruments play a major role in strengthening the perception of the space. However, it is seen that some problems occur in the formation of the perception of space when the basic design principles mentioned in some digital games are compromised or a game setup is created by not paying enough attention. This may cause the gamer to have difficulty in perceiving the space and the perception of space may not be formed clearly. The speed of developments in the digital game industry reveals the need for studies in the field. In this thesis, it is aimed to analyze visual fiction problems in the formation of space perception in digital games and to make a space design application on the concept of fantastic.