Çocukluk çağı travmaları ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide yoganın düzenleyici rolü
Regulatory role of yoga in the relationship between childhood traumas and psychological wellbeing
- Tez No: 744054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE TASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, çocukluk çağı travmaları ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide yoganın düzenleyici rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte araştırmaya katılan kişilerin çocukluk çağı travmalarının ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini çalışmaya gönüllü olarak katılan, yoga yapan ve yoga yapmayan 384 kişi oluşturmaktadır. Katılımcılardan Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33) ve Psikolojik İyi Olma Ölçekleri (PİOÖ) aracılığı ile veri toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların çocukluk çağı travmaları ölçeğinden aldıkları toplam puan ile psikolojik iyi olma ölçeklerinden aldıkları toplam puan arasında negatif yönlü anlamlı bir korelasyon bulunmaktadır. Araştırmada yoga yapan bireylerin çocukluk çağı travmaları ölçeğinden aldıkları toplam puan yoga yapmayan bireylerin aldıkları toplam puandan daha yüksek bulunmuştur. Yine yoga yapan bireylerin psikolojik iyi oluş düzeyleri yoga yapmayan bireylerin psikolojik iyi oluş düzeyinden daha yüksek bulunmuştur. Çocukluk çağı travmaları ile psikolojik iyi arasındaki ilişkide yoganın düzenleyici rolünün incelendiği analiz sonuçlarına göre ise yoganın bu ilişkide anlamlı bir düzenleyici etkisi bulunmamaktadır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular ilgili literatür kapsamınca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the regulatory role of yoga in the relationship between childhood traumas and psychological well-being. In addition, it was also investigated whether the childhood traumas and psychological well-being levels of the participants differed according to various demographic variables. The sample of the study consists of 384 people who voluntarily participated in the study, who do yoga and who do not. Data were collected from the participants through the Sociodemographic Information Form, the Childhood Trauma Scale (CTQ-33) and the Psychological Well-Being Scales. According to the findings, there is a negative significant correlation between the total score of the participants from the childhood traumas scale and the total score they got from the psychological well-being scales. In the study, the total score of the individuals who practiced yoga from the childhood trauma scale was found to be higher than the total score of the individuals who did not practice yoga. Again, the psychological well-being levels of individuals who do yoga were found to be higher than those who do not do yoga. According to the results of the analysis examining the regulatory role of yoga in the relationship between childhood traumas and psychological well-being, yoga does not have a significant regulatory effect on this relationship. The findings obtained as a result of the research were discussed within the scope of the relevant literature.