Topiramatın non-alkolik yağlı karaciğer üzerindeki antioksidan etkinliği
Antioxidant activity of topiramate on non-alcoholic fatty liver
- Tez No: 744094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MELTEM SEVGİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma anti-obezite etkisi bilinen bir anti-epileptik ilaç olan topiramatın (TPM) sağlıklı ve non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) oluşturulmuş karaciğer dokusunda oksidan-antioksidan parametreler üzerindeki etkilerinin gösterilmesi amacıyla planlandı. NAYKH oluşturmak amacıyla yüksek yağlı diyet kullanıldı. Çalışmamızda 30 adet Wistar albino sıçan kontrol, TPM, diyet, diyet + TPM ve diyet + vitamin E olmak üzere 5 gruba ayrıldı. TPM, 6 haftalık diyet sonrasında, 21 gün boyunca 100 mg/kg/gün dozunda oral olarak verildi. TPM'nin olası antioksidan etkinliğini karşılaştırmak amacı ile antioksidan etkinliği bilinen E vitamini ise yine 6 haftalık diyet sonrasında, 21 gün boyunca 250 mg/kg/gün dozunda oral olarak verildi. Çalışma sürecinde haftalık ağırlık ve kan şekeri takipleri yapıldı; karaciğer dokusunda malondialdehit (MDA) ve glutatyon (GSH) düzeyleri, glutatyon peroksidaz (GPx) ve süperoksit dismutaz (SOD) aktiviteleri ölçüldü. Karaciğer fonksiyon testleri değerlendirmek için AST ve ALT düzeyleri ölçüldü. Karaciğerden alınan doku örneklerinde hematoksilen & eozin boyaması ile yağlanma, infiltrasyon ve balonlaşma NAYKH aktivite skoru (NAS) ile histolojik olarak değerlendirildi. karaciğer histolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of topiramate (TPM), an anti-epileptic drug with known anti-obesity effect, on oxidant-antioxidant parameters in healthy and non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) developed liver tissue. A high-fat diet was used to induce NAFLD. 30 Wistar albino rats were allocated into 5 groups as control, TPM, Diet, Diet + TPM and Diet + Vitamin E. TPM was given orally at a dose of 100 mg/kg/day for 21 days after a 6-week diet. In order to compare the possible antioxidant activity of TPM vitamin E, as a well-known antioxidant, was given orally at a dose of 250 mg/kg/day for 21 days, again after a 6-week diet. During the study, weekly weight and blood sugar follow-ups were made; malondialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) levels, glutathione peroxidase (GPx) and superoxide dismutase (SOD) activities were measured in liver tissue. AST and ALT levels were determined to evaluate liver function tests. Tissue samples taken from the liver were stained with hematoxylin & eosin then steatosis, infiltration and ballooning were evaluated histologically in order to calculate NAFLD activity score (NAS). Jamovi software was used for statistical analysis and when p was lower than 0.05 difference considered as significant.