Proposal of a decision-making model for digital technology adoption: A blockchain case study
Bir dijital teknoloji adaptasyon kararı modeli önerisi: Bir blokzincir vaka çalışması
  1. Tez No: 744100
  2. Yazar: SERKAN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ ZAFER ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Blokzincir teknolojisinin tedarik zincirlerine önemli fayda sağlama potansiyeli bulunmakla birlikte, teknoloji hem akademisyenlerin hem de endüstri uygulayıcılarının ilgisini çekmektedir. Bu doğrultuda, blokzincir teknolojisinin tedarik zincirlerinin işlevsel ve yapısal dinamikleri üzerindeki olası etkilerini ortaya çıkartmaya yönelik ve giderek artan sayıda akademik araştırma gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte, teknolojinin muazzam potansiyeline ve tedarik zincirlerindeki difüzyonunu hızlandırmak için gösterilen tüm akademik ve pratik çabaya rağmen, endüstri uygulamalarında henüz çok fazla bir ilerleme kaydedilmemiş olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, mevcut akademik literatürdeki temel eksiklik, genel olarak düşük uygulanabilirliğe sahip kavramsal teknoloji benimseme modellerinin öneriliyor olmasıdır. Özellikle, bir firmanın blokzincir teknolojisini benimsemesi gerekip gerekmediği hususu yeterli ölçüde gerekçelendirilip açıklanmamaktadır, bu nedenle, bu tez çalışmasında, literatürdeki bu boşluğu doldurmak için“benimsemenin net değeri”kavramı tanıtılmaktadır. Bu çalışmada bir işletme için blokzincir teknolojisinin benimsemenin net değerini ifade eden tek bir sayısal metriğin ortaya çıkartılmasına olanak sağlayacak bir karar verme metodolojisi önerilmekte olup, bu metedolojinin temelleri teknoloji-organizasyon-çevre (TOE) çerçevesi ve kuvvet alanı teorisine dayanmaktadır. Önerilen araştırma çerçevesi aynı zamanda dinamik yetenekler ve ilişkisel görüş teorileri tarafından da desteklenmektedir. Önerilen metrik, yani yeni teknoloji benimsemenin net değeri, teknoloji uygulamasından beklenen faydalar ile benimseme zorlukları ve ileriye yönelik riskler toplamının farkını ifade etmektedir. Bu amaca yönelik olarak, araştırmada iki aşamalı modifiye Delphi ve DEMATEL tabanlı Analitik Ağ Süreci (DANP) metodolojisini uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Blockchain Technology promises significant benefits in the scope of the supply chain and attracts the attention of both scholars and practitioners. In this direction, academic research on revealing the disruptive potential of Blockchain in supply chains' functional and structural dynamics is understandably increasing. However, despite the immense potential of technology and the academic and practical effort to accelerate its diffusion in supply chains, not much progress has been made in its industrial applications. Hence, the main shortcoming in the extant research is that the proposed adoption models are mostly conceptual, with low applicability. Notably, extant literature does not adequately address whether a firm should adopt Blockchain Technology, and therefore, in this study, the net value of adoption is introduced to fill this gap in the literature. The theoretical grounds of the proposed adoption decision framework lie in the technology-organization-environment framework and force field theory, while it represents a single numerical metric that uncovers“the net value”of Blockchain adoption for a particular enterprise. The suggested framework is further supported by dynamic capabilities and relational view theories. The proposed metric, the net value of adoption, is the computational difference between the expected benefits from the summation of the expected risks and adoption barriers. The research employs a two-step modified Delphi and DEMATEL-based Analytical Network Process (DANP) methodology.