Türk Ceza Kanunu'nda kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in the Turkish Criminal Code
- Tez No: 868943
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 135, 136 ve 138. maddelerinde düzenlenen“Kişisel Verilerin Kaydedilmesi Suçu”;“Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme Veya Ele Geçirme Suçu”ve“Verileri Yok Etmeme Suçu”kişisel verilerin korunması bağlamında ele alınmıştır. İki bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde kişisel veri ve kişisel veriye ilişkin tanımlar yapılarak sırasıyla,“Kişisel Verilerin İşlenmesine Yönelik Temel İlkeler”ve“Kişisel Verilerı̇n Korunmasına Yönelı̇k Hukuki Düzenlemeler”incelenmiştir. Kişisel verilerin işlenmesinin belirli ilkelere uygun olması gerekliliği kişisel verilerin korunması hakkının güçlenmesine katkı sağlamıştır. Dolayısıyla ilk bölümünde bu ilkelerin üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte, kişisel verilerin korunması hakkına ilişkin ulusal ve uluslararası mevzuatın tarihsel gelişimi ve günümüzde bu hakka sağlanan hukuki koruma incelenmiştir. İkinci ve son bölümde ise“Kişisel Verilerin Kaydedilmesi Suçu”;“Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme Suçu”ve Verileri yok etmeme suçunun, TCK ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu bağlamında detaylı bir analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,“The Offence of Recording Personal Data”,“The Offence of Illegally Giving or Obtaining Data”and“The Offence of Failure to Destroy Data”regulated in Articles 135, 136 and 138 of the Turkish Criminal Code No. 5237 are discussed in the context of the protection of personal data. In the first part of the study consisting of two parts, the definitions of personal data and personal data are given and the“Basic Principles for the Processing of Personal Data”and“Legal Regulations for the Protection of Personal Data”are examined respectively. The requirement that the processing of personal data must comply with certain principles has contributed to the strengthening of the right to protection of personal data. Therefore, these principles are emphasised in the first part. In addition, the historical development of national and international legislation on the right to protection of personal data and the legal protection provided for this right today are analysed. In the second and final part, a detailed analysis of the“Offence of Recording Personal Data”;“Offence of Unlawfully Giving or Obtaining Data”and“Offence of Failure to Destroy Data”has been analysed in the context of the Turkish Penal Code and the Law No. 6698 on the Protection of Personal Data.