Paphlagonia hadrianoupolis antik kentinin açık hava müzesine dönüştürülmesi için bir yöntem önerisi
Proposal of a method for transforming the ancient city of paphlagonia hadrianoupolis into an open air museum
  1. Tez No: 744125
  2. Yazar: NUR SELİN GÜREL CİNGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN ESRA BÖLÜKBAŞI ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, üzerinde durulan Paphlagonia Hadrianoupolis Antik kenti, Geç Roma/Erken Bizans dönemi izlerini taşımaktadır. 2003 yılından günümüze kadar süren kazılarda kilise, hamam, kale kalıntıları ile birçok mozaikler bulunmuştur. Koruma altına alınarak oluşturulan kazı başkanlığı tarafından kazılara devam edilmektedir. Tarihi, turistik, kültürel ve mimari potansiyele sahip olan alan, turistlerin de ilgi odağı haline gelmektedir. Bu çalışma, Paphlagonia Hadrianoupolis Antik kenti için bir açık hava müzesi önerisi getirebilmek amacıyla yapılmıştır. Kazı alanında bu zamana kadar açığa çıkarılmış yapılar ve bu yapılara ait restorasyon ve üst örtü yapım işlerine ait çeşitli örnekler mevzuat açısından kapsamlı bir şekilde irdelenerek, alan içinde günyüzüne çıkacak yeni kazı alanlarının düzenlemeleri için önerilerde bulunulmuştur. Böylelikle gelen ziyaretçiler için, alanı seyretme imkanlarının yanında alana en az zarar verme fikri amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Paphlagonia Hadrianoupolis, which is emphasized in this study, bears the traces of the Late Roman/Early Byzantine period. During the excavations that have continued since 2003, the ruins of churches, baths, castles and many mosaics were found. Excavations continue by the excavation directorate, which was created under protection. The area, which has historical, touristic, cultural and architectural potential, is also becoming the focus of attention of tourists. This study was carried out to propose an open-air museum for the ancient city of Paphlagonia Hadrianoupolis. The structures unearthed in the excavation area and various restoration and top cover works of these structures have been comprehensively examined in terms of legislation and suggestions have been made for the arrangement of new excavation areas to be unearthed in the area. In this way, it is aimed both to minimize damage to the area and to give visitors the opportunity to watch the area.