Türkiye'deki Milli Görüş partilerinin sosyal politikaları (1969-2021)
Social policies of national vision ( Milli Görüş ) parties in Turkey (1969-2021)
- Tez No: 744126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EMİR AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Modern siyasi sistemlerin büyük ölçüde partiler çerçevesinde şekillendiği ve işlediği bir gerçektir. Türkiye'deki siyasi hayat da 1908'de II. Meşrutiyetin ilanından bugüne kadar büyük ölçüde partiler çerçevesinde yapılandırılmış ve yönetilmiştir. Türkiye siyasi parti tecrübesinin önemli kollarından biri 1969'da Erbakan liderliğindeki Milli Nizam Partisi oluşumu ile başlayan Milli Görüş Partileri geleneğidir. Milli Nizam Partisinden sonra Milli Selamet Partisi, Refah Partisi ve Fazilet Partisi ile devam eden bu gelenek Fazilet Partisinin kapanmasından sonra bir kırılma yaşayarak bir tarafta Saadet Partisi, diğer tarafta Adalet ve Kalkınma Partisi olmak üzere iki kol halinde devam etmiştir. Modern parti siyasetinin ve yönetim politikalarının en önemli boyutlarından biri sosyo-ekonomik politikalardır. Tasarlanan ve uygulanan sosyal politikalar hem bunları tasarlayan ve uygulayan siyasi partilerin karakterini ve siyasi yelpazedeki yerini, hem de uygulandığı hükümet sisteminin ideolojik yönünü belirlemede önemli bir kriterdir. Bu tez çalışmasının Birinci Bölümünde siyasi partilerin yapısı, gelişimi ve siyasi sistemdeki fonksiyonu ile ilgili genel bilgiler verilmiş ve sosyal politikaların ün ana alanı olan eğitim politikaları, sağlık politikaları ve sosyal güvenlik politikaları izah edilmiştir. İkinci Bölümde Milli Görüş partilerinin lideri Erbakan'ın hayat hikayesinden bahsedilmiş ve Milli Görüş geleneği hem genel çerçevesi ile hem de bu geleneği oluşturan partilerin ayrı ayrı oluşum ve gelişim süreci açısından ele alınmıştır. Üçüncü Bölümde Milli Görüş partilerinin izlediği sosyal politikaların ideolojik kaynakları araştırılmış ve bu çerçevede İslam ile Sosyalizmin bu hareketin sosyal politikalarına referans olma durumu analiz edilmiştir. Dördüncü Bölümde Milli Görüş Partilerinin hem tasarladıkları ve planladıkları hem de iktidara gelebildikleri dönemler açısından uygulamaya geçirebildikleri sosyal politikalar incelenmiştir. Beşinci Bölümde ise Milli Görüş geleneğine dayandığı kabul edilen ve Türkiye'de uzun bir süredir iktidarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisinin sosyal politikaları ve bu alandaki icraatları değerlendirilerek hem bu politikaların geçmişle bağlantıları tespit edilmeye, hem de bu partinin uzun süreli iktidarının önemli bir sebebi açığa çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Modern political systems are largely shaped and operated within the framework of parties. In Turkey as well, political life has largely been structered and governed within the framework of parties since the proclamation of the Constitutional Monarchy in 1908. One of the important branches of the Turkish political party experience is the tradition of the National Vision (Milli Görüş) Parties, which started in 1969 with the formation of the National Order Party (Milli Nizam Partisi) under the leadership of Erbakan. One of the most important aspects of modern party politics and government policies is socio-economic policies. Both planned and implemented social policies are an important criterion in determining both the character of the political parties that design and implement them as well as the ideological position of the government system in which they are implemented. In the First Chapter, we have given general information about the structure, development and functions of political parties, and we have explained the main areas of social policies: education policies, health policies and social security policies. In the Second Chapter, we have stated the life story of Erbakan, as the leader of the Milli Gorus parties, and we have discussed Milli Goruş tradition in terms of both its general context and the formation and development process of the respective parties of the tradition. In the Third Chapter, we have searched the ideological inspirations of the social policies adopted by the Milli Gorus parties, and in this context, we have examined Islam and Socialism as the potential references for the social policies of this movement. In the Fourth Chapter, we have studied the social policies that the Milli Görüş Parties have envisaged and planned and also the policies that they could implement during the periods that they came to power. In the Fifth Chapter, we have examined the social policies of the Justice and Development Party, which is widely viewed as part of the the Milli Görüş tradition and has been in power for a long time, and we have considered its political performances in this field. By this we have tried both to determine the connections of these policies to the past and to reveal an important reason for the long-term government of this party.