Ebelik öğrencilerinin doğurganlık ve çocuk doğurmaya ilişkin tutumları ile toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları arasındaki ilişki
The relationship between attitudes of midwifery students towards fertility and childbearing and attitudes to gender roles
  1. Tez No: 744127
  2. Yazar: GÜLÇİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ER GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, gençlerin doğurganlık ve çocuk doğurma tutumu ile toplumsal cinsiyet rolleri tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanin evrenini; Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümünde 2020-2021 eğitim öğretim döneminde kayıtlı tüm ebelik öğrencileri (N=375) oluşturmuştur. Örnekleme, aynı dönemde kayıtlı olup aktif eğitime devam eden, formları eksiksiz dolduran, gönüllü 200 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin değerlendirilmesi, Statistical Package For Social Science (SPSS) 22.0 paket programında gerçekleştirilmiştir. Veriler, tanıtıcı form, Doğurganlık ve Çocuk Doğurmaya Yönelik Tutum Ölçeği ve Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Tanıtıcı form ile toplanan veriler, sayı, yüzde, ortalama hesaplamaları ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the relationship between the fertility and childbearing attitudes of young people and their attitudes towards gender roles.The universe of the research; All midwifery students (N=375) registered in Manisa Celal Bayar University, Faculty of Health Sciences, Midwifery Department in the 2020-2021 academic year. The sample included 200 volunteer students who were registered in the same period and continued active education, and filled out the forms completely. Evaluation of the research data was carried out in the Statistical Package for Social Science (SPSS) 22.0 package program. Data were collected with the introductory form, the Attitude Scale towards Fertility and Childbearing, and the Gender Roles Attitude Scale. The data collected with the descriptive form were analyzed with number, percentage and average calculations.