Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencilerinin kariyer uyumlulukları ve kariyer yetkinliklerinin belirlenmesi
Determination of career compability and career compatencies of gastronomy and culinary arts students
  1. Tez No: 744128
  2. Yazar: SHAMİL ABDURRAHIMLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN SERÇEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencilerinin kariyer uyumlulukları ve kariyer yetkinliklerinin belirlenmesidir. Bu amaç çerçevesinde araştırmada saha (alan) araştırması, araştırma stratejisi olarak belirlenmiş ve bu doğrultuda literatür taraması yapılarak anket formu oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemini Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır ve araştırmaya toplam 202 öğrenci katılmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilerin istatistiksel analizi sonucunda elde edilen bulgular üç ana başlık altında sunulmuştur. İlk bölümde araştırmada yer alan katılımcıların sosyo-demografik özellikleri tablo halinde verilmiş, ikinci bölümde çalışmada bulunan değişkenlerle çeşitli sosyo-demografik değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yapılan t-test ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) bulgularına yer verilmiştir. Son bölümde ise araştırmada yer alan değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla yapılan korelasyon analizi sonuçları aktarılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; yaş değişkenine göre kariyer uyumu puanlarının, sınıf değişkenine göre kariyer uyumu puanlarının, mezun olunan liseye göre kariyer uyumu puanlarının farklılaşmasına ilişkin anlamlı farklılık görülmemiştir. Diğer taraftan dördüncü sınıf katılımcıların puan ortalamaları, birinci sınıf katılımcıların puan ortalamalarına göre anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. Kariyer yeterlilikleri puan ortalamalarının kadınlar ve erkekler arasında anlamlı derecede farklılaştığı görülmüştür. Analiz sonucunda ortaya çıkan bulgular; kariyer uyumlulukları ve kariyer yetkinlikleri arasında pozitif yönlü ve yüksek düzeyli kolerasyon olduğu, kariyer yetkinliği ve kariyer uyumlulukları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencilerinin kariyer planlamalarını yapabilmeleri için kariyer basamaklarını nasıl çıkacaklarını, hangi alanlarda yetkinlikler elde edeceklerini hakkında seminerler verilebileceği gibi bir takım önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was determined as the determination of career compatibility and career competencies of students of gastronomy and culinary arts department. In order to make the obtained data suitable for statistical analysis, the mean score of the relevant item was assigned to the missing values and extreme value analysis was performed. As a result of these processes, research analyzes were carried out on the data of 202 participants. The findings obtained as a result of the statistical analysis of the data obtained from the participants are presented under three main headings. In the first part, the socio-demographic characteristics of the participants in the study are given in tabular form, and in the second part, the t-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) findings, which were conducted to examine the relationships between the variables in the study and various socio-demographic variables, are included. In the last part, the results of the Correlation Analysis, which was carried out to determine the relationships between the variables in the study, are presented. According to the results of the research; There was no significant difference in the differentiation of career adaptability scores according to age variable, career adjustment scores according to class variable, and career adjustment scores according to graduated high school. On the other hand, the mean scores of the fourth-year participants were significantly higher than the mean scores of the first-year participants. It was observed that the mean scores of CG differed significantly between men and women. Findings resulting from the analysis; It has been found that there is a positive and high level correlation between career adaptability and career competencies, and there is a statistically significant relationship between career competency and career adaptability.