Klinik nütrisyon polikliniğine başvuran hastalarda sarkopeni prevalansının değerlendiirlmesi
Prevalence of sarcopenia in patiets admitted to clinical nutrition outpatient clinic
  1. Tez No: 744130
  2. Yazar: HILA RAFIEIPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve amaç: Sarkopeni, ilerleyen yaş, malnütrisyon (MN), hastalıklar ve immobiliteye ikincil ortaya çıkan, kas kuvveti ve kas kütlesinde azalma ile karakterize bir durumdur. Bu çalışmada, 2020 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Klinik Nütrisyon Polikliniğine beslenme bozukluğu ile başvuran 60 yaş ve üzeri hastalarda sarkopeni prevalansını tayin edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 60 yaş ve üstü 177 hasta dahil edilmiştir. MN riski, Mini Nütrisyonel Değerlendirme Testi-Kısa Form ile değerlendirilmiştir. Hastaların kilo ve boyları sorgulanarak vücut kütle indeksi (VKI) hesaplanmıştır. Sarkopeni tanısında; kas kuvveti, kas kütlesi ölçümü ve yürüme hızı kullanılmıştır. Ek olarak SARC-F ve SARC-F + Baldır Çevresi (BÇ) anketleri de yapılmıştır. Yürüme hızı, 4 metre yürüme testi ile, kas kuvveti el dinamometresi ile ve apendiküler kas kütlesi (ASM) multifrekans biyoelektrik impedans analizi ile ölçülmüştür. Bulgular: Hastaların %48.6'sı (n=86) erkek, %51.4'ü (n=91) kadındı. VKI ortalaması erkeklerde 23.54±4.92 kg/m2, kadınlarda 24.60±5.42 kg/m2 bulundu. Erkeklerin %17.4'ü, kadınların %12.1'i zayıf idi. MN riski prevalansı %49.7 bulundu. ASM indeksi (ASMI) zayıf bireylerde 6.09±0.62 kg/m2, normal kilolu bireylerde 6.91±0.77 kg/m2, kilolu bireylerde 7.59±0.75 kg/m2, obez bireylerde 8.27±0.80 kg/m2 bulundu. MN riski (MR) olanların %84.1'inde kas kuvveti, %77.3'ünde yürüme hızı ve %26.1'inde ASMI düşük bulundu. EWGSOP2 (European Working Group on Sarcopenia in Older People 2)'e göre tüm hastaların %75.7 sinde kas kuvveti düşük bulundu (olası sarkopeni). Hastaların %14.7'sinde konfirme sarkopeni ve %11.2'sinde ciddi sarkopeni tespit edildi. SARC-F anketine göre hastaların %29.4'ünde, SARC-F + BÇ anketine göre %30.5'inde skor yüksek bulundu. Sonuç: Klinik Nütrisyon Polikliniğine beslenme problemleri ile başvuran hastaların önemli kısmında olası, konfirme ve ciddi sarkopeni tespit edilmiştir. MN tanısı ile tedavi ve takip edilen ileri yaştaki hastalarda sarkopeni değerlendirmesi ve tedavisi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Background: Sarcopenia is a skeletal muscle disorder characterized by decreased muscle strength and mass and caused by ageing, malnutrition (MN), diseases and immobility. This study aims to determine the prevalence of sarcopenia in patients aged 60 and over those admitted to the Clinical Nutrition Outpatient Clinic (CNOC) in Istanbul Faculty of Medicine, in 2020. Materials and Method: 177 patients aged 60 and over were included in the study. MN risk was assessed with Mini Nutritional Assessment-Short Form. Body mass index (BMI) was calculated with body weight and height of the patients. Muscle strength, muscle mass and gait speed were used to diagnose sarcopenia. SARC-F and SARC-F + Calf Circumference (CC) questionnaires were also used to screen sarcopenia. Walking speed was measured with the 4-meter walking test, muscle strength was measured with a hand dynamometer, and appendicular muscle mass (ASM) was measured with multifrequency bioelectrical impedance analysis. Results: 48.6% (n=86) of the patients were male and 51.4% (n=91) were female. The mean BMI was 23.54±4.92 kg/m2 in men and 24.60±5.42 kg/m2 in women. 17.4% of men and 12.1% of women were underweight. The prevalence of MN risk was 49.7%. The ASM index (ASMI) was 6.09±0.62 kg/m2 in underweight patients, 6.91±0.77 kg/m2 in those with normal-weight, 7.59±0.75 kg/m2 in overweight individuals, and 8.27±0.80 kg/m2 in obese ones. MN risk patients showed lower muscle strength in 84.1%, lower walking speed in 77.3%, and lower ASMI in 26.1%. According to EWGSOP2 (European Working Group on Sarcopenia in Older People 2), 75.7% of the paticipants had probable sarcopenia, 14.7% had confirmed sarcopenia and 11.2% had severe sarcopenia. SARC-F and SARC-F+CC questionnaires showed higher scores in 29.4% and 30.5% of the patients concurrently. Conclusion: A significant number of old aged patients admitted to the Clinical Nutrition Outpatient Clinics with nutritional problems also showed sarcopenia. The diagnosis and treatment of sarcopenia is essential in elderly patients who are treated and followed up with the diagnosis of MN.