Laminating adhesives coloration for flexible packaging
Esnek ambalajlar için laminasyon tutkalı renklendirme
  1. Tez No: 744132
  2. Yazar: SAMET BÜYÜKKALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde ambalaj sektöründe sıkça kullanılan laminasyon tutkalının renklendirilmesi hedeflenmiştir. Bunun için geleneksel tutkal ve mürekkebin yerine renklendirilmiş tutkalın kullanılabilirliği laminasyon bağ kuvveti ve görsel değişkenler dikkate alınarak incelenmiştir. Renklendirilmiş tutkalın içerisinde yer alan renklendiriciler, renklendirici oranları ve laminasyon yapısında yer alan filmler değiştirilerek bu değişkenlerin laminasyon bağ kuvvetine, renk, parklaklık çeşitliliğine olan etkileri analiz edilmiştir. Farklı oranlarda boyar maddelerle oluşturulan formülasyonların yüksek laminasyon bağ kuvveti oluşturduğu, farklı renk ve parlaklıklara sahip laminasyon yapılarının elde edildiği görülmüştür. Sarı, kırmızı, mavi ve siyah boyar maddeler kullanılarak yapılan çalışmalarda boyar maddenin ve kullanılan filmlerin değişimiyle yüksek laminasyon bağ kuvvetinde yapılar elde edildiği, bununla birlikte farklı parlaklık ve görünümlere sahip yapılar da oluştuğu gözlemlenmiştir. Tutkal yapıları değiştirildiğinde genellikle solvent içermeyen yapıştırıcı sistemlerin daha yüksek laminasyon bağ kuvveti oluşturduğu, tutkalların değişimiyle görünümlerinin de değişebileceği görülmüştür. Aynı tip yapıştırıcıların çeşitlendirilmesiyle ise alternatif sonuçların elde edildiği saptanmıştır. Çalışmalar sonucunda tutkal sistemlerinin farklı renk ve oranlarda renklendirilerek, film yapılarının ve solvent tiplerinin değişmesiyle dahi geleneksel laminasyon yapıları yerine kullanılabildiği bunun laminasyon bağ kuvveti ve görünümler açısından başarılı sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed that to color the lamination adhesives which is frequently used in packaging industry. For this, the usability of colored adhesives instead of conventional adhesives and ink have been analyzed in terms of lamination bond strengths and visual variabilities. It was found that change in dye stuff amount in adhesives does not affect the lamination bond strengths, all of them have high bond strength results and gives alternative visual appearances. In order to see the effect of the colors on the test results, yellow, red, blue and black colors were studied. Since each substrate has different visual appearances, many different appearances have been obtained by simply changing the structure types and colors. Lamination bond strengths have resulted with film tear, however, each color have shown different film tear value. In last experiment, 2 solvent-based and 2 solvent-free adhesives were used to see the effect of adhesive change on test results. It was observed that varying adhesives affect appearance and can provide alternative color ranges. Results show that mean of bond strength of solvent free adhesives are higher than solvent based adhesives, generally. It was also found that adhesives does not give same bond strength values, even they are same type. In light of these results, adhesive changing effects the bond strength of the laminates. Based on all experimental results, coloring adhesives can be used as an alternative to conventional lamination structures with different colors and dye stuff ratio, film and adhesive types.