Farklı buğdaygil türleriyle karışım halinde yetiştirilen yem bezelyesinin verim ve kalite üzerine etkisi
The effect of feed pea crowed as a mixture with different grain species on efficiency and quality
- Tez No: 744133
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KIZILŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, yem bezelyesi ile farklı buğdaygil türlerinin (Arpa, Tritikale, Ekmeklik Buğday, Makarnalık Buğday ve Yulaf) saf ve karışım halinde üretiminde yem verim ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2020-2021 yılları yetiştirme periyodunda yürütülmüştür. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Karışık yetiştiricilikte yem bezelyesi ana bitki olup, buğdaygiller ile karışımları saf ekim normundan hareketle %50 oranında olacak şekilde düzenlenmiştir. Araştırmada elde edilen değerlere göre, Kahramanmaraş ekolojik koşullarında yem bezelyesi ile yulaf bitkisinin birlikte ekiminde en yüksek yeşil ot verimi elde edilmiştir. Arpa bitkisi haricinde, buğdaygiller ile baklagillerin karışım halinde ekilmesi yeşil ot verimini arttırmıştır. Aynı zamanda Kahramanmaraş ve benzer ekolojik koşullarda ham protein verimi bakımından yem bezelyesinin saf olarak yetiştirilmesi yerine, yem bezelyesi ile tritikale bitkisinin karışım olarak yetiştirilmesi halinde daha avantajlı sonuçlar elde edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the effects of pure and mixed production of feed peas and different small grain grasses (Barley, Triticale, Bread Wheat, Durum Wheat, and Oat) on forage yield and feed quality, in the growing period of 2020-2021. The complete randomized block design was applied as experimental arrangement with three replications. Fodder pea was the main plant in mixed cultivation, and its mixtures with grasses are arranged at a rate of 50% of pure stand pea. According to the values collected from the research, the highest green grass yield was obtained from the mix cropping pea with oat plants in Kahramanmaraş ecological conditions. Planting wheat and legumes in a mixture, except for barley, increased the yield of forage yield of grasses. Similarly, in Kahramanmaraş ecological conditions, it has been seen that more advantageous results can be obtained when forage pea and triticale plants are grown as a mixture, instead of pure stand forage pea in terms of crude protein yield.