İnovasyon yeteneğinin öncülleri ve çıktıları: Firma düzeyi bir meta analiz
Antecedents and outcomes of innovation capability: Firm level a meta analysis
- Tez No: 744163
- Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR DEMİRCAN ÇAKAR, PROF. DR. ALPER ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma inovasyon yeteneğinin öncüllerini ve çıktılarını bütüncül bir bakış açısı ile görebilmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu bağlamda çalışma, meta-analiz yöntemi ile ele alınmıştır. Meta analize dahil edilecek çalışmaları tespit etmek amacıyla yapılan literatür taraması Web Of Science, Scopus ve ProQuest elektronik veri tabanlarında gerçekleştirilmiş, taramada“innovation capability”,“firm innovativeness”,“innovative capability”ve“organizational innovativeness”anahtar kelimeleri kullanılmıştır. Yapılan literatür taraması ve ardından dahil etme kriterlerine göre tasnifler sonucunda meta analiz 45 tanesi makale, 8 tanesi bildiri ve 3 tanesi de tezden oluşan 56 çalışma ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, elde edilen öncüllerin ve çıktıların heterojenlik testi sonucuna göre ülke ve sektör bakımından farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek amacıyla moderatör analizi yapılmıştır. Tüm bu analizler için Comprehensive Meta Analysis (CMA) paket programı kullanılmıştır. Bu çerçevede 12 öncül ve 5 çıktı elde edilmiştir. Öncüller arasında özümseme kapasitesi en yüksek genel etki büyüklüğüne sahipken, örgüt içi güven en düşük genel etki büyüklüğüne sahiptir. Çıktılar göz önüne alındığında, rekabet avantajı en yüksek genel etki büyüklüğüne sahipken, iş performansı en düşük genel etki büyüklüğüne sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared using meta analysis method in order to see antecedents and outcomes of the innovation capability with a holistic view. A comprehensive literature review was done by using Web of Science, Scopus and ProQuest electronic databases in order to determine studies which used in the meta analysis. In this review,“innovation capability”,“firm innovativeness”,“innovative capability”and“organizational innovativeness”were used as keywords. After a comprehensive literature review, 56 studies were selected based on the inclusion criteria. The meta analysis were conducted using these 56 studies which consist of 45 articles, 8 conference papers and 3 theses. In addition, a moderator analysis was conducted to determine whether there is a difference in terms of countries and sectors based on the heterogeneity test of antecedents and outcomes. In this framework, 12 antecedents and 5 outcomes were obtained. Absorptive capacity has the highest overall effect size, while intra-organizational trust has the lowest overall effect size among the antecedents. Considering outcomes, competitive advantage has the highest overall effect size, whereas business performance has the lowest one.