60-72 ay arası çocukların sosyal problem çözme becerilerinin yalnızlık ve sosyal memnuniyetlerini yordama gücü: Mersin örneği
The power of social problem solving skills of 60-72 months children to predict their loneliness and social satisfaction: The example of Mersin province
- Tez No: 744173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜMHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada 60-72 aylık çocukların sosyal problem çözme becerilerinin yalnızlık ve sosyal memnuniyet düzeylerini yordama gücünün belirlenmesi ve bu iki değişkenin bazı faktörlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu Mersin ilinin iki ilçesinde yaşayan yaşları 60-72 ay aralığındaki 70 çocuğun oluşturduğu bu çalışmada katılımcılar seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme ile amaçlı örnekleme yöntemlerinden kartopu örneklemesi yöntemleriyle belirlenmiştir. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”ile“Wally Sosyal Problem Çözme Testi”ve“60-72 Aylık Çocuklar için Yalnızlık ve Sosyal Memnuniyetsizlik Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların sosyal problem çözme becerileri ve yalnızlık ve sosyal memnuniyet düzeyleri cinsiyet, daha önce alınmış olan okul öncesi eğitimin süresi, anne-baba eğitim durumları ve kardeş sayısına göre incelenmiştir. Ölçekler aracılığıyla elde edilen verilerin dağılımının belirlenmesi için çarpıklık ve basıklık katsayıları, Kolmogorov-Smirnov test sonuçları ve verilerin dağılımına ilişkin grafikler incelenmiş ve ulaşılan sonuçlar doğrultusunda Mann Whitney-U testi, Kruskal-Wallis analiz yöntemi, Spearman korelasyon katsayısı ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Ulaşılan bulgulara göre katılımcıların sosyal problem çözme düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterdiği ve bu farklılığın kızların lehine olduğu görülmüştür. Sosyal problem çözme düzeylerinin daha önce alınmış olan okul öncesi eğitimin süresi, anne-baba eğitim durumları ve kardeş sayısına göre anlamlı farklılık göstermediği; yalnızlık ve sosyal memnuniyet düzeylerinin cinsiyet, daha önce alınmış olan okul öncesi eğitimin süresi, anne-baba eğitim durumları ve kardeş sayısına göre anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür. Bununla birlikte sosyal problem çözme becerilerinin yalnızlık ve sosyal memnuniyet düzeylerini yordama gücüne sahip olduğu anlaşılmıştır. Bu bulgular doğrultusunda gelecekteki çalışmalara yönelik olarak bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the predictive power of social problem solving skills of 60-72 month old children on loneliness and social dissatisfaction levels and to examine these two variables according to some factors. The study group consisted of 70 children aged between 60-72 months living in two districts of Mersin province.“Personal Information Form”,“Wally Social Problem Solving Test”and“Loneliness and Social Dissatisfaction Scale for 60-72 Months-Old Children”were used to collect data in the research. The participants' social problem solving skills and levels of loneliness and social dissatisfaction were examined according to gender, duration of pre-school education, education status of parents and number of siblings. In order to determine the distribution of the data obtained through the scales, the skewness and kurtosis coefficients, Kolmogorov-Smirnov test results and the graphs related to the distribution of the data were examined and in line with the results, Mann Whitney-U test, Kruskal-Wallis analysis method, Spearman correlation coefficient and simple linear regression were used. According to the findings, it was seen that the social problem solving levels of the participants showed a significant difference according to gender and this difference was in favor of the girls. Social problem solving levels did not differ significantly according to duration of pre-school education, educational status of parents and number of siblings; it was seen that the levels of loneliness and social dissatisfaction did not differ significantly according to gender, duration of pre-school education, education status of parents and number of siblings. However, it has been understood that social problem solving skills have the power to predict loneliness and social dissatisfaction levels. In line with these findings, some suggestions for future studies are presented.