Kur'an kursu-okul iş birliğine dayalı örgün eğitimle birlikte hafızlık programına ilişkin öğretici görüşleri
Instructors' opinions about Quran memorization program together with formal education based on quran course-school collaboration
  1. Tez No: 744231
  2. Yazar: ŞEYMA ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYUP ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, hafızlık proje okullarında görev yapan öğreticilerin Kur'an Kursu- Okul İş Birliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Programı hakkındaki görüşlerini konu edinmektedir. Araştırmanın amacı, programa ilişkin öğretici görüşlerini belirlemektir. Literatür taramasında söz konusu öğretim programına dair bir çalışmaya rastlanmamış ve programın bilimsel olarak incelenmesi gereğince bu sahada bir boşluk olduğu tespit edilmiştir. Araştırma, 2020 yılına ait öğretim programına ilişkin ilk çalışma olması bakımından önemlidir. Araştırmanın yapılacak olan çalışmalarda ilgili literatüre katkı sağlaması beklenmektedir. Nitel araştırma yaklaşımına göre tasarlanan araştırmada durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Erzurum ili Yakutiye ilçesine bağlı örgün eğitimle birlikte hafızlık proje okullarında görev yapan 12 öğretici oluşturmaktadır. Veri toplamada doküman incelemesi ve görüşme tekniklerine başvurulmuştur. Görüşme tekniği için yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizi, betimsel analiz ve içerik analizine göre gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcılar program hakkında olumlu görüş bildirmiş fakat programın geliştirilmesi gereken yönleri olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca öğreticilerin uygulamada karşılaştıkları zorluklar tespit edilmiş ve programın geliştirilmesi adına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research deals with the instructors'opinions about“Quran memorization program together with formal education based on Quran course-school collaboration”. The aim of the research is to determine instructors' opinions about the program. In the literature review, no study related to the curriculum in question has been found and it has been determined that there was a gap in this subject. The research is important because of being the first study about the curriculum of 2020. It is expected that the research will contribute to the relevant literatüre in the next studies. The research was designed according to a case study method one of the qualitative research approaches. The study group consists of 12 instructors who were working in the schools of Quran memorization together with formal education in Yakutiye district of Erzurum in the 2021-2022 education year. Document analysis and interview techniques were used in the data collection. A semi-structured interview form was used for the interview technique. The analysis of the data was carried out according to the descriptive analysis and the content analysis. As a result of the research, the participants expressed positive opinions about the program, but stated that there are aspects of the program that need improvement. Also the difficulties faced by the instructors were identified and suggestions were presented for the development of the program.