Married women's attitudes toward intimate partner violence against women in Turkey: An investigation of cultural and structural explanations
Türkiye'de evli kadınların yakın partner şiddetine karşı tutumları: Kültürel ve yapısal açıklamaların incelenmesi
  1. Tez No: 744273
  2. Yazar: AHMET FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. XIAOXE XU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Texas at San Antonio
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
1998 ve 2003 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmalarından elde edilen verileri kullanan bu çalışma, evli kadınların Türkiye'de kadınlara yönelik yakın partner şiddetine (IPV) yönelik tutumlarıyla ilişkili faktörleri araştırmaktadır. Hem yapısal hem de kültürel açıklamaların rehberliğinde yedi hipotez geliştirilmiş ve test edilmiştir. Bir dizi ikili lojistik regresyon analizinden elde edilen sonuçlar, hem sosyo-yapısal hem de kültürel faktörlerin, Türkiye'de evli kadınların IPV'ye yönelik tutumlarının güçlü yordayıcıları olduğunu göstermektedir. Daha spesifik olarak, sonuçlar, hanehalkı serveti, eğitim düzeyi, okuryazarlık durumu, medyaya erişim ve eşitlikçi karar verme gücünün, kadınlara karşı yapılan partner şiddetine yönelik onay tutumları ile önemli ölçüde ve olumsuz bir şekilde ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Beklendiği gibi, başlık parası ve cinsiyet gelenekçiliği gibi geleneksel kültürel normlar ve uygulamalar, kadınlara karşı şiddete yönelik onay tutumlarıyla önemli ölçüde ve olumlu bir şekilde ilişkili olmuştur. Bu sonuçlar Türkiye'nin sosyo-yapısal ve kültürel bağlamlarında yorumlanmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Using data from the 1998 and 2003 Turkey Demographic and Health Surveys, this study explores the factors that associated with married women's attitudes toward intimate partner violence (IPV) against women in Turkey. Guided by both the structural and cultural explanations, seven hypotheses are developed and tested. Results from a series of binary logistic regression analyses demonstrate that both socio-structural and cultural factors are the robust predictors of married women's attitudes toward IPV in Turkey. More specifically, the results show that household wealth, educational attainment, literacy status, access to the media, and egalitarian decision-making power are significantly and negatively associated with approval attitudes toward IPV against women. As anticipated, traditional cultural norms and practices such as bride price and gender traditionalism are significantly and positively associated with approval attitudes toward IPV against women. These results are interpreted and discussed in the socio-structural and cultural contexts of Turkey.