6-12 aylık bebeklerde bez dermatitinin tedavisinde steril salin ve içilebilir ambalajlanmış suyun etkisinin incelenmesi
Examination of effect of sterile saline and drinkable packaged water in the treatment of diaper dermatitis in infants 6-12 months old
  1. Tez No: 744363
  2. Yazar: EDA ÜLGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİCE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bez dermatiti, 6-12 ay arasındaki bebeklerde oldukça sık görülmektedir. Bu araştırma, 6-12 aylık bebeklerde bez dermatitinin tedavisinde steril salin ve içilebilir ambalajlanmış suyun etkisini incelemek amacı ile gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini İstanbul Maltepe 21 Numaralı ASM'de Ağustos 2020 - Ekim 2020 ve Mayıs 2021- Ekim 2021 tarihleri arasında araştırma kriterlerine uyan ve annelerinden onam alınan 90 bebek oluşturdu. Veriler, Bebek Tanıtıcı Formu ve Bebeklerde Komplike Olmayan Bez Dermatiti Şiddet Değerlendirme Ölçeği ile toplandı. Veriler; Kolmogorov Smirnov, Shapiro-wilk, Independent Samples t testi, One-Way Anova, post- hoc, Paired- Samples t test ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Diaper dermatitis is quite common in infants aged 6-12 months. This study was carried out to examine the effect of sterile saline and drinkable packaged water in the treatment of diaper dermatitis in infants aged 6-12 months. The sample of the study consisted of 90 infants who met the research criteria and whose mothers consented between August 2020 - October 2020 and May 2021 - October 2021 in Istanbul Maltepe ASM No. 21. Data were collected with the Infant Descriptive Form and the Assessing the Severity of Uncomplicated Diaper Dermatitis in Infants Scale. The collected datas have been tested on; Kolmogorov Smirnov, Shapiro-wilk, Independent Samples t-test, One-Way Anova, post-hoc, Paired-Samples t-test.