Kırıkkale ve yöresinde bulunan besi sığırlarında ayak hastalıklarının prevalansının araştırılması
Investigation of the prevalence of foot diseases in beef cattle in Kırıkkale and its region
- Tez No: 744387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KUMANDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Sığır yetiştiriciliğinde önemli ekonomik kayıplardan biri de ayak hastalıklarına bağlı olarak oluşan kayıplardır. Özellikle entansif yetiştiricilik yapılan işletmelerde ayak hastalıklarının arttığı bilimsel olarak kanıtlanmış gerçeklerdendir. Bu çalışmada, Kırıkkale ve yöresinde bulunan besi sığırlarında ayak hastalıklarının prevelansının araştırılması amaçlanmıştır. Bu lokasyonda farklı ırk ve yaşlarda toplam 3047 adet besi sığırı ayak ve tırnak deformasyonları yönünden incelendi. Yılın belirli aylarında işletmeler ziyaret edilip ayak hastalıkları yönünden hayvanlar incelendi. Yapılan çalışmada hayvanların 53 adet hayvanı ayağında yayvan geniş tırnak, 1 adet hayvanda çift taban oluşumu, 1 adet hayvanda sivri tırnak, 1 adet hayvanda ayrık tırnak, 1 adet hayvanda makasvari tırnak, 1 adet hayvanda da çift taban oluşumu saptanmıştır. Ayak hastalığı olarak; 2 adet hayvanda interdigital dermatitis, 8 adet hayvanda digital dermatitis, 10 adet hayvanda ökçe çürüğü, 21 adet hayvanda taban ülseri, 5 adet hayvanda interdigital flegmon, 4 adet hayvanda beyaz çizgi hastalığı 22 adet hayvanın tırnağında ise laminitisin çeşitli formları tespit edildi. İşletmelerde ahır zemini, bakım koşulları ve entansif besleme göz önüne alındığında, ahır hijyeni ve tırnak bakımının yetersiz olduğu belirlendi. Sonuç olarak ayak hastalıklarının oluşumunda ahır zemini ve rasyon içeriği gibi işletmelere ait yönetimsel faktörlerin etkisi, ırkın duyarlılık veya direncine göre farklılıkların olduğu belirlendi. Bütün bu faktörlerin eşliğinde istatiksel olarak elde edilen verilere göre Kırıkkale yöresindeki besi sığırlarının ayak hastalıklarının prevalansı %4.23 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the important economic losses in cattle breeding is the losses due to foot diseases. It is a scientifically proven fact that foot diseases increase especially in enterprises with intensive breeding. This study, it was aimed to investigate the prevalence of foot diseases in beef cattle in Kırıkkale and its region. In this location, a total of 3047 cattle of different breeds and ages were examined in terms of foot and hoof deformations. In certain months of the year, the enterprises were visited, and the animals were examined in terms of foot diseases. In the study, it was determined that wide hoofs were formed in the feet of fifty-four animals, double sole formation in one animal, sharp hoofs in one animal, split hoofs in one animal, scissor-like hoofs in one animal, and double soles in one animal. As a foot disease, Interdigital dermatitis in two animals, digital dermatitis in eight animals, heel rot in ten animals, sole ulcer in twenty-one animals, interdigital phlegmon in five animals, white line disease in four animals, and various forms of laminitis in the hoofs of twenty-two animals were detected. Considering the environmental and maintenance conditions and overcrowding in businesses It was determined that there was shelter, hygiene, and hoof care were insufficient. As a result, it was determined that there are differences according to the effect of administrative factors such as barn floor and ration content in the formation of foot diseases, and the sensitivity or resistance of the breed. According to the data obtained statistically in the presence of all these factors, the prevalence of foot diseases in beef cattle in the Kırıkkale region was determined as 4.23%.