Yaşlılarda Otago egzersizlerinin düşme korkusuna, dengeye, güçlendirmeye ve fonksiyonel hareketliliğe etkisi: Randomize kontrollü deneysel çalışma
The effect of Otago exercises on fear of falling, balance, empowerment and functional mobility in the elderly: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 744392
  2. Yazar: FATMA ZEHRA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİLE BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırma huzurevinde yaşayan yaşlılarda Otago egzersizlerinin düşme korkusuna, dengeye, güçlendirmeye ve fonksiyonel hareketliliğe etkisini belirlemek amacıyla paralel grup tek merkezli randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada %99 güç ve %5 alfa hata ile 28 müdahale ve kontrol grup olup toplamda 56 birey ile yaşa ve cinsiyete göre tabakalı randomomizasyon yapılarak çalışılmıştır. Veriler başlangıçta, 8. ve 12. haftada kişisel bilgi formu, Modifiye Düşme Etkinlik Ölçeği, Berg Denge Ölçeği Yaşlılarda Güçlendirme Ölçeği, 30 Saniye Otur Kalk Testi, El Kavrama Gücü Ölçüm Testi, Zamanlı Kalk Yürü Testi, Altı Dakika Yürüme Testi ile toplanmıştır. Araştırmacı müdahale grubuna ilk dört hafta, haftada üç kez Otago egzersiz eğitimi vermiş ve bireylerle uygulamıştır. Sonraki sekiz hafta araştırmacı egzersizlerin devamlılığının sağlanması için kuruma ziyaret gerçekleştirmiş ve bireylerle telefonla iletişime geçmiştir. Kontrol grubundaki katılımcılardan, temel değerlendirme ve randomizasyonun ardından 12 hafta boyunca rutin aktivitelerine devam etmeleri beklenmiştir. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Friedman testi, genelleştirilmiş lineer modeli kullanılmıştır. Araştırma öncesi etik kurul, kurum, ölçek kullanım izni ve katılımcıların yazılı onamı alınmıştır. Müdahalenin dengeyi, alt ekstremite gücünü, yaşlıları güçlendirme skorunu (orta etki) zamanlı kalk yürü testi skorunu (büyük etki) iyileştirdiği fakat düşme korkusunu, üst ekstremite gücünü ve altı dakika yürüme testi sonuçlarını iyileştirmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in parallel-group, single-center randomized controlled experimental design to determine the effect of Otago exercises on fear of falling, balance, strengthening, and functional mobility of the elderly living in nursing homes. In the study, a total of 56 individuals, consisting of 28 intervention and control groups with 99% power and 5% alpha error, were studied by stratified randomization according to age and gender. Data were collected at the beginning, at the 8th and 12th weeks, with a personal information form, Modified Falls Efficacy Scale, Berg Balance Scale, Elderly Empowerment Scale, 30-s Chair-Stand Test, Handgrip Strength Test, Timed Up and Go Test, and 6-Minute Walk Test. The researcher gave Otago exercise training to the intervention group three times a week for the first four weeks and applied it to individuals. For the next eight weeks, the researcher visited the institution to ensure the continuity of the exercises and contacted the individuals by phone. Participants in control group were expected to continue their routine activities for 12 weeks after baseline assessment and randomization. Mann Whitney U test, Friedman test, and generalized linear model were used in the analysis of the data. Before the research, the permission of the ethics committee and institution, the permission to use the scale, and the written consent of the participants were obtained. It was determined that the intervention improved balance, lower extremity strength, elderly empowerment score (moderate effect), and Timed Up and Go Test score (large effect), but did not improve fear of falling, upper extremity strength, and 6-Minute Walk Test results.