Eğrisel geometrili yüzeylerin yapıştırılması ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Bonding surfaces with curve geometries and investigation of the mechanical properties
  1. Tez No: 744400
  2. Yazar: BAHAR AKÇADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİR UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, sikloid, episikloid, evolvent ve 45 derece olmak üzere farklı eğri yüzey geometrilerine sahip deney numuneleri ve yapıştırıcı ara yüzeyi Solidworks programında modellenmiş ve bu modellerin yapıştırıcı ile birleştirmeleri yapılarak ANSYS programında çekme ve üç nokta eğme analizleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra modellenen numuneler St 52 yapı çeliği kullanılarak CNC tel erezyon tezgahında imal edilmiş, yapıştırıcı türü olarak 3M markasına ait DP 8405 kullanılarak numuneler yapıştırılmıştır. Yapıştırılan bu eğri yüzeyli numuneler için, her bir deney için 3 set olmak üzere, çekme ve üç nokta eğme deney işlemleri uygulanmıştır. Sonlu elemanlar analizi esnasında, eğri yüzey geometrilerinden 45 derecenin hasar yükü bulunup, bu yük diğer eğri yüzey geometrilere sahip parçalar için de uygulanmıştır. Yapılan sonlu elemanlar analizleri neticesinde maksimum çekme ve maksimum eğme dayanımına sahip olan eğri yüzeyin, 45 derece eğri yüzey olduğu belirlenmiştir. Daha sonra yapılan deneysel çalışmalar da bu sonucu desteklemiştir. ANAHTAR KELİMELER: Eğri yüzeyler, yapıştırıcı, çekme analizi, üç nokta eğme analizi, sonlu elemanlar, hasar yükü
Özet (Çeviri)
In this thesis, test specimens with different curved surface geometries such as cycloid, epicycloid, involute and 45 degrees, and the adhesive interface were modeled in Solidworks program, and these models were combined with adhesive and tensile and three-point bending analyzes were performed in ANSYS program. Then, the modeled samples were manufactured on a CNC wire erosion bench using St 52 structural steel, and the samples were adhered using DP 8405 of the 3M brand as the adhesive type. Tensile and three-point bending tests were applied for these bonded curved surface specimens, 3 sets for each test. During the finite element analysis, the damage load of 45 degrees from the curved surface geometries was found and this load was applied to the parts with other curved surface geometries. As a result of the finite element analysis, it was determined that the curved surface with the maximum tensile and maximum bending strength is a 45 degree curved surface. Later experimental studies also supported this result. KEYWORDS: Curved surfaces, adhesive, tensile analysis, three-point bending analysis, finite elements, damage load