Lorentz uzayında yüzeyler teorisi
Theory of surfaces in Lorentz space
  1. Tez No: 237940
  2. Yazar: HATİCE DÖVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmuştur.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde çalışma için gerekli kavramlar verilmiştir.Üçüncü bölümde birinci temel kuadratik form yüzeylerin iç geometrisi, birinci temel kuadratik form ve diskriminantı, yüzeyin bir eğrisinin iki noktası arasındaki eğrisel uzunluk, yüzeyin düzgün bir noktasından geçen herhangi iki eğrisi arasındaki açı ve ikinci temel kuadratik form verilmiştir.Dördüncü bölümde Riemann uzayında, normal birim vektörün birinci mertebeden kısmi türevleri, Gauss formülleri, Mainardi-Codazzi formülleri, yüzeyler teorisinin temel teoremi verilmiştir.Son bölümde Lorentz uzayında Gauss karakteristik denklemi özgün olarak tarif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters.The first chapter is devote to the introduction.The second chapter deals with the preliminaries, definitions and necessary theorems that will be needed for later use.The third chapter consists inner geometry of first basic quadratic form surfaces, first basic quadratic form and discriminant, curvilinear length between two points of a curve of surface, the angle between any two curves that crosses from a straight point and second basic quadratic form.