Üremeye yardımcı tedavi (ÜYTE) sürecinde ICSI işlemi uygulanan kriptozoospermik hastalarda, tedavinin gebeliğe etkisinin retrospektif olarak araştırılması
A retrospective investigation of the effects of treatment on pregnancy in cryptozoospermic patients who underwent ICSI during assisted reproductive therapy (ART)
- Tez No: 744412
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ PABUÇCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Erkek infertilitesinin nedenlerinden biri olan kriptozoospermi, taze preperatta sperm olmamasına karşın, santrifüj sonrası pelletin mikroskobik incelemesiyle sperm görülmesidir. Kriptozoospermi hastalarında geçici azospermi de görülebilir. Bu hasta gruplarında zaman zaman semende sperm gözlemlenmeyebilir ve hastalara TESE işlemi önerilir. Ancak primer testis defekti olan ve cerrahi işlem yapılamayan hastalarda ejekülattan elde edilen spermden gebelik elde etmek önemlidir. Yaşam tarzı, hastalıklar vb. nedenlerle sperm sayısında azalma meydana gelebilir. Doğru tedavi ile bu hasta gruplarında ejekülattan gebelik elde etmek mümkündür. Bu çalışma da 01.01.2018 ile 01.02.2022 tarihleri arasında Centrum Clinic Özel Ankara Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi'nde kriptozoospermi tanısıyla tedavi gören ICSI işlemi yapılmış 100 hastanın gebelik sonuçlarının retrospektif olarak araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya DNA hasarı ve kromozom anormalliği olan hastalar dahil edilmemiştir. İşlem için sperm taze ejekülattan elde edilmiştir. Araştırma için hastanın sperm konsantrasyonuna(ml), cinsel perhiz süresine, her iki bireyin yaşına, oosit sayısı, embriyo kalitesi ve embriyo transfer türüne, canlı doğum oranlarına dikkat edilmiştir. Sonuç olarak, araştırmaya dahil edilen bireylerde %43 oranında pozitif gebelik sonucu ve %27 oranında canlı doğum elde edilmiştir. Kriptozoospermili hastaların sperm konsantrasyonu ile gebelik durumu ve embriyo kalitesi arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlemlenmemiştir. Kriptozoospermili hastalarda, kalite kontrol iyi olduğunda olgun oosit başına düşen iyi kalite embriyo oranının, laboratuvarlarda kriptozoospermik erkeklerin spermleri ile elde edilen gebeliklerin kontrol grubuna yakın olacağı düşünülmektedir. Bu konuda geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Cryptozoospermia, which is one of the causes of male infertility, is the sperm existence in microscopic examination of the pellet after centrifugation, despite the absence of sperm in the fresh preparation. Transient azoospermia may be seen in patients with cryptozoospermia. In these patient groups, sperm may not be observed in semen from time to time and TESE is recommended. However, in patients with primary testicular defects who cannot undergo surgical procedure, it is important to achieve pregnancy from sperm obtained from ejaculate. Decrease in sperm count may occur due to lifestyle, diseases, etc. With the right treatment, it is possible to achieve pregnancy from ejaculate in these patient groups. This study aimed to retrospectively investigate the pregnancy outcomes of 100 patients who underwent ICSI procedure between 01.01.2018 and 01.02.2022 at Centrum Clinic Private Ankara Women's Health and IVF Center with the diagnosis of cryptozoospermia. Patients with DNA damage and chromosomal abnormalities were not included in the study. Sperm for the procedure was obtained from fresh ejaculate. For the study, attention was paid to the patient's sperm concentration (ml), duration of sexual abstinence, age of both individuals, number of oocytes, embryo quality and embryo transfer type, live birth rates. As a result, a positive pregnancy rate of 43% and a live birth rate of 27% were obtained in the individuals included in the study. No statistically significant relationship was observed between sperm concentration and pregnancy status and embryo quality in patients with cryptozoospermia. It is thought that in patients with cryptozoospermia, when quality control is good, the ratio of good quality embryos per mature oocyte will be close to the control group of embryo obtained with sperm from cryptozoospermic men in laboratories. Large studies are needed in this regard.