Hakan Günday'ın roman kişilerinin psikanalitik tahlilleri
Hakan Günday's psychanalytical assessments of novel persons
- Tez No: 744450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET USLUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Psychology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yazın hayatı 2000 yılında Kinyas ve Kayra'yla başlayan Hakan Günday'ın dokuz romanı, iki senaryosu (Müslüm, Şahsiyet) ve bir çizgi romanı bulunmaktadır. Yeraltı edebiyatının önemli bir temsilcisi olarak görülen Günday'ın roman kişilerinde görülen saldırganlık, intihar eğilimi, cinsellik, aidiyetsizlik, yalnızlık, sado-mazoşizm, şiddet gibi öğeler psikanalitik açıdan incelenmeye uygundur. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde edebiyat ve psikoloji ilişkisi, psikolojinin öncü isimleri ve onların kuramları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Hakan Günday'ın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verildikten sonra incelemeye tabi tutulan eserlerin özetleri verilmiştir. Üçüncü bölümde Hakan Günday'ın romanlarındaki psikolojik açıdan malzeme sunan kişiler, psikanalizde önemli bir yeri olan kompleksler, rüyalar, id, ego ve süperego, psikolojik davranış bozuklukları ve arketipler kapsamında incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken başta Sigmund Freud, Carl Gustav Jung ve Alfred Adler'in görüşleri ön planda tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hakan Günday's authorship procceses started with Kinyas ve Kayra in 2000. He has nine novels, two screenplays (Müslüm, Şahsiyet) and a comic book. Elements such as aggression, suicidal tendencies, sexuality, lack of belonging, loneliness, sado-masochism and violence seen in the characters of Günday's novel, which is seen as an important representative of underground literature, are suitable for psychoanalytic analysis. The study consists of three parts. In the first chapter, the relationship between literature and psychology, the leading names of psychology and their theories are emphasized. In the second part, after giving information about Hakan Günday's life and works, the summaries of the works examined are given. In the third chapter, the characters presenting psychological material in Hakan Günday's novels are examined within the scope of complexes, dreams, id, ego and superego, psychological behavioral disorders and archetypes, which have an important place in psychoanalysis. While making this study, the views of Sigmund Freud, Carl Gustav Jung and Alfred Adler were kept in the foreground.