Kronik hastalığı olan bireylerde akılcı ilaç kullanımının sağlık anksiyetesi ve siberkondri ile ilişkisi
Relationship of rational drug use with health anxiety and cyberchondria in individuals with chronic diseases
  1. Tez No: 744476
  2. Yazar: AHMET KALMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNİRE TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada kronik hastalığı olan ve olmayan bireylerde akılcı ilaç kullanımı, sağlık anksiyetesi ve siberkondri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlandı. Araştırma Kasım 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Günübirlik Tedavi Servisine başvuran 18-65 yaş aralığında 100 kronik hastalığa sahip birey ve 105 kronik hastalığı olmayan birey ile yürütüldü. Veriler Hasta Bilgi Formu, Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği ve Siberkondri Ciddiyet Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme ile toplandı. Kronik hastalığı olanların Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği puan ortalaması 37,42±4,63; Sağlık Anksiyetesi Ölçeği puan ortalaması 20,92±9,97; Siberkondri Ciddiyet Ölçeği puan ortalaması 79,13±23,32 idi. Kronik hastalığı olmayanların Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği puan ortalaması 37,28±3,66; Sağlık Anksiyetesi Ölçeği puan ortalaması 15,83±5,86; Siberkondri Ciddiyet Ölçeği puan ortalaması 82,33±20,90 idi. Her iki grupta da Akılcı İlaç Kullanım düzeyleri yeterli idi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the relationship between rational drug use, health anxiety and cyberchondria in individuals with and without chronic disease. The research was carried out with 100 individuals with chronic disease and 105 individuals without chronic disease, aged between 18-65 years, who applied to Tekirdağ Namık Kemal University Hospital Daily Treatment Service between November 2020-April 2021. Data were collected through face-to-face interviews using the Patient Information Form, the Rational Drug Use Scale, the Health Anxiety Scale and the Cyberchondria Severity Scale. Rational Drug Use Scale mean score of those with chronic disease was 37.42±4.63; Health Anxiety Scale mean score was 20.92±9.97; Cyberchondria Severity Scale mean score was 79.13±23.32. Rational Drug Use Scale mean score of those without chronic disease was 37.28±3.66; Health Anxiety Scale mean score was 15.83±5.86; Cyberchondria Severity Scale mean score was 82.33±20.90. Rational drug use levels were sufficient in both groups.