İşitme cihazı kullanan presbiakuzili bireylerde artikülasyon indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of articulation index in individuals with presbycusis using hearing aids
  1. Tez No: 744491
  2. Yazar: ALİ KAAN DALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yaşın ilerlemesi, insan vücudunun çoğu sistemini olumsuz etkilediği gibi işitme sistemini de olumsuz etkilemektedir. Yaş ilerledikçe işitsel yollarda birtakım harabiyetler meydana gelmektedir. Bu harabiyetlerin ilerlemesi ile oluşan işitme kaybına presbiakuzi (yaşa bağlı işitme kaybı) adı verilir. Yaş ilerledikçe oluşan harabiyetler, işitme kaybına yol açtığı gibi konuşma anlaşılırlığının azalmasına da sebep olmaktadır. Günümüzde işitme kaybının rehabilitasyonu için işitme kaybının tipine ve türüne dikkat edilerek çeşitli işitme cihazları uygulaması yapılmaktadır. Literatürde işitme kaybının türüne göre işitme cihazları ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Ancak presbiakuzili bireylerde işitme cihazı kullanımının artikülasyon indeksine (konuşma anlaşılırlığı) etkisine yönelik çok fazla çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma ile işitme cihazı kullanımın, artikülasyon indeksinde iyileşmeye yol açıp-açmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, retrospektif bir çalışmadır. 2019 yılında bir işitme merkezinde, rutin yapılan testlerin sonuçları çalışmada veri olarak kullanılacaktır. Çalışma grubuna 60-75 yaş arası 50 kişi dahil edilecektir. Bunlardan 25 tanesi erkek, geri kalan 25 tanesi ise kadın bireylerden oluşmaktadır. Çalışmaya dahil olan bireylere öncelikle cihaz kullanmadan saf ses odyometri testi, ardından cihaz kullanmaya başladıktan 1 ay sonra cihaz veya cihazlar kulakta takılı olacak şekilde serbest alan odyometri testi yapılmıştır. Bu elde edilen veriler, istatiksel yöntemler ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Progression of age affects most systems of the human body negatively, as well as the hearing system. As age progresses, some damage occurs in the auditory pathways. Hearing loss that occurs with the progression of these damages is called presbycusis (age-related hearing loss). As age progresses, the damage causes hearing loss as well as a decrease in speech intelligibility. Today, various hearing aids are applied for the rehabilitation of hearing loss, paying attention to the type and type of hearing loss. Various studies have been conducted in the literature on hearing aids according to the type of hearing loss. However, not many studies have been conducted on the effect of hearing aid use on the articulation index (speech intelligibility) in individuals with presbycusis. With this study, it was aimed to determine whether the use of hearing aids leads to an improvement in the articulation index. This study is a retrospective study. The results of routine tests performed in a hearing center in 2019 will be used as data in the study. 50 people between the ages of 60-75 will be included in the study group. 25 of them are male and the remaining 25 are female. The individuals included in the study were first given a pure tone audiometry test without using a device, and then a free field audiometry test with the device or devices attached to the ear 1 month after they started using the device. These obtained data were analyzed with statistical methods.