Hipokampüs korumalı tüm beyin radyoterapisi alan hastaların volumetrik ark terapi (VMAT) ve yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) planlarının retrospektif olarak dozimetrik karşılaştırılması
A retrospective dosimetric comparison of volumetric arc therapy (VMAT) and intensity adjustable radiotherapy (IMRT) plans of patients receiving whole brain radiotherapy with hipocampus avoidance
- Tez No: 744535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı' nda tedavi görmüş beyin metastazlı 10 olguya ait arşiv bilgileri retrospektif olarak elde edildi.Yapılan planlarda 30 Gy doz 10 fraksiyonda verilecek şekilde belirlenmiştir. Sanal planlariçin tüm beyin, hipokampüs, lens, orbita, optik sinir, koklea, parotis, lakrimal, optik kiazma, hipofiz, hipotalamus, mandibula, beyin sapının konturlamaları yapıldı. Hipokampüse 5 mm marj verilerek hedef beyin hacmi, tüm beyin hacminden çıkarılarak PTV oluşturulmuştur. Planlarda izodozun hedef hacmin % 95' ini sarmasına ve kritik organların belirlenen limitlerde doz almasına dikkat edildi. SPSS programı ile Mann Whitney U testi ve Independent Simples T testi kullanılarak istatistiksel analiz yapıldı. Çalışmamızın PTV, hipokampüs, lens, orbita, koklea, parotis, optik sinir, optik kiazma, HI dozimetrik karşılaştırmalarında anlamlı bir fark bulunurken, lakrimal, mandibula, hipofiz, hipotalamus, beyin sapı, CI için anlamlı bir fark bulunmamıştır. HI ve MU için en düşük değerler VMAT planlama sisteminde elde edilmiştir. Lakrimal, beyin sapı, mandibula dozları VMAT tekniğinde daha düşük bulunsa da iki farklı tedavi tekniği arasında istatistiksel olarak anlamlılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study brain metastases 10 with hippocampus-protected whole-brain radiotherapy technique, VMAT and IMRT treatment planning systems and virtual Plansand dosimetric comparison was made. Archival data of 10 patients with brain metastases who were treated in Bursa Uludağ University Faculty of Medicine, Department of Radiation Oncology were obtained retrospectively. In the plans made, a dose of 30 Gy was determined to be given in 10 fractions. Contours of the whole brain, hippocampus, lens, orbit, optic nerve, cochlea, parotid, lacrimal, optic chiasm, pituitary, hypothalamus, mandible, and brain stem were made for virtual plans. PTV was created by subtracting the target brain volume from the whole brain volume by giving a 5 mm margin to the hippocampus. In the plans, attentionwas paid to ensure that the isodose covers 95% of the target volume and that the critical organs receive doses within the specified limits. SPSS program, Mann Whitney U test and Independent Statistical analysis was performed using our study in PTV, hippocampus, lens, orbita, cochlea, parotid, optic nerve, optic chiasm, HI no significant difference was found for lacrimal, mandible, pituitary, hypothalamus, brain stem, CI. The lowest valuesfor HI and MU were obtained in the VMAT planning system. Although the lacrimal, brainstem and mandible doses were found to be lower in the VMAT technique, no statistical significance was found between the two different treatment techniques.