Ortaokul öğrencilerinin geometriye yönelik sorgulayıcı öğrenme becerilerinin incelenmesi
Examination of middle school students' inquiry learning skills towards geometry
  1. Tez No: 744611
  2. Yazar: DİLER KEDİKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KATRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışma 04/11/2020 tarihli, 76097 sayılı etik kurul onayının alınmasını müteakiben iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamanın amacı ortaokul öğrencilerinin geometriye yönelik sorgulayıcı öğrenme becerilerinin ölçülebilmesi için geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Bu aşama genel tarama modelinde 514 ortaokul öğrencisiyle yürütülmüştür. Ölçeğin geçerliği açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ile ortaya koyulmuştur. Açımlayıcı faktör analizine göre ölçeğin faktörleri; i) sorgulamaya yönelik olumlu algı ve ii) sorgulamaya yönelik olumsuz algı şeklindedir. Doğrulayıcı faktör analizi ile ortaya konan yapının iyim uyum sergilediği belirlenmiştir. Ölçeğin güvenirliğinin sınanması amacıyla Cronbach alfa analizi yapılmıştır. Bu bağlamda ölçeğin tamamına ilişkin güvenirlik katsayısı 0,818; faktörlere ilişkin katsayılar ise sırasıyla 0,785 ve 0,635'tir. Sonuçta; geometriye yönelik sorgulayıcı öğrenme becerilerinin belirlenmesini sağlayan geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirilmiştir. İkinci aşamanın amacı ise ortaokul öğrencilerinin geometriye yönelik sorgulayıcı öğrenme becerilerinin ve bu becerilerin farklı değişkenler açısından incelenmesi ve geliştirilen ölçeğin sınanmasıdır. Bu aşama da genel tarama modelinde 312 ortaokul öğrencisi ile yürütülmüştür. Veriler, geliştirilen ölçek ve demografik bilgi formu ile toplanmıştır. Sonuçta; ortaokul öğrencilerinin yüksek düzeyde geometriye yönelik sorgulayıcı öğrenme becerilerine sahip oldukları belirlenmiştir. Geometriye yönelik sorgulayıcı öğrenme ile cinsiyet, baba eğitim durumu, yıl sonu başarı puanı, soru sorma, materyal kullanımı ve günlük yaşamla ilişkilendirme arasında anlamlı bir fark var olduğu sonucu elde edilmiştir. Ancak geometriye yönelik sorgulayıcı öğrenme becerileri ile sınıf seviyesi ve anne eğitim durumu arasında anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in two stages after receiving the ethics committee approval dated 04/11/2020 and numbered 76097. The aim of the first stage was to develop a valid and reliable scale for assessing inquiry learning skills (ILS) of middle school students towards geometry. In the survey model, the first stage was conducted with 514 students. Exploratory and confirmatory factor analysis were used to examine the validity of the scale. The factors of the scale are: i) positive perceptions towards inquiry and ii) negative perception towards inquiry. The structure was found to be well-fitting. The Cronbach's alpha coefficient of the scale was found to be 0.818, while the factors' reliability coefficients are 0.785 and 0.635. Consequently, a valid and reliable scale for measuring ILS towards geometry was constructed. The aim of the second stage was to determine inquiry learning skills of middle school students' towards geometry, as well as these skills in terms of various variables. It was also aimed to test the developed scale. In the survey model, this stage was conducted with 312 students. Data were collected with the developed scale and demographic information form. Consequently, it was determined that ILS of middle school students towards geometry were at a high level. There was a significant difference between ILS towards geometry and gender, father's education level, year-end achievement score, asking questions, using materials, and associating with daily life. However, there was no significant difference between ILS towards geometry, grade level and mother's education level.