Yara iyileşmesinde centella asiatica ekstraktı, çinko oksit ve alaptidum içeren merhemlerin etkinliğinin klinik ve histopatolojik olarak karşılaştırılması
Clinical and istopathological comparison of the efficacy of ointments containing centella asiatica extract, zinc oxide and alaptidum in wound healing
  1. Tez No: 744701
  2. Yazar: MURAT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNAHAN SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yara, canlı dokunun anatomik ve fiziksel büütünlüğünün bozulmasına bağlı olarak; dokunun mevcut fizyolojik faliyetlerinin tamamının veya bir kısmının ortadan kalktığı durum olarak tanımlanabilir. Günümüzde yara iyileşmesini hızlandırmak ve süreci kısaltmak adına birçok pomad ve merhemler güncel yara tedavilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ve tıp alanındaki gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan medikal ürünler tedavinin seyrinide etkilemiştir. Bu çalışmada Winstar albino ratlarda oluşturulan kesik yaralarında, C. asiatica ekstraktı (Madecasol®), çinko oksit (Sudocrem®) ve alaptidum (Alaptid®) içeren merhemlerin yara iyileşmesi üzerine olan etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 36 adet winstar ırkı rat rastgele önce onikişerli daha sonra bu gruplar kendi aralarında altışarlı gruplara ayırılmıştır. Oluşturulan çalışma grupları 5. ve 10. gün olmak üzere gruplandırılmıştır. Gruplara genel anastezi altında tıraş ve dezenfeksiyonun ardından sırtın sağ ve sol bölgesine tüm katları içerek şekilde 2 adet kesik yarası oluşturulmuş ve bu yaralara sabah akşam olmak üzere merhemler uygulanmıştır. 5. ve 10. gün sonunda sakrifiye edilen ratlardan alınan örnekler laboratuvara histopatolojik inceleme için gönderilmiştir. Yapılan çalışma sonunda alaptidum ve çinko oksit içeren merhemlerin uygulandığı gruplarda epitelyal rejenerasyonun daha erken tamamlandığı ve dermiste fibrovasküler bağ doku proliferasyonunun daha erken olgunlaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Wound, depending on the deterioration of the anatomical and physical integrity of living tissue; It can be defined as the situation in which all or some of the existing physiological activities of the tissue disappear. Today, many pomades and ointments are frequently used in current wound treatments in order to accelerate wound healing and shorten the process. Medical products that emerged depending on the developing technology and developments in the field of medicine also affected the course of treatment. In this study, it was aimed to histopathologically examine the effects of ointments containing C. asiatica extract (Madecasol®), zinc oxide (Sudocrem®) and alaptidum (Alaptid®) on wound healing in cut wounds in Winstar albino rats. For this purpose, 36 winstar albino rats were randomly divided into groups of twelve and then six groups among themselves. The created study groups were grouped as 5th and 10th days. After shaving and disinfection under general anesthesia, 2 cut wounds were created in the right and left areas of the back, including all layers, and ointments were applied to these wounds morning and evening. At the end of the 5th and 10th days, the samples taken from the sacrified rats were sent to the laboratory for histopathological examination. At the end of the study, it was observed that epithelial regeneration was completed earlier and fibrovascular connective tissue proliferation matured earlier in the groups in which ointments containing alaptidum and zinc oxide were applied.