Katepsin L enzim inhibitörlerinin bilgisayar destekli tasarımı ve yumurtalık kanseri tedavisi amaçlı değerlendirilmesi
Computer aided design of cathepsin L enzyme inhibitors and evaluation for ovarian cancer treatment
  1. Tez No: 744702
  2. Yazar: NECLA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN MENGEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yumurtalık kanseri kadınlarda en sık görülen ve tedavi edilmezse ölüme kadar sonuçlanan bir kanser türüdür. Bu tez kapsamında da yumurtalık kanserine alternatif bir çözüm yolu olarak Katepsin L' nin etkinliği araştırıldı.Katepsin L enziminin antikanser gibi birçok hayati fonksiyona katkı sağladığı bilindiğinden kaynaklı yumurtalık kanserinde tedavi amaçlı umut kaynağı olacağı düşünülmektedir. Son zamanlarda sanal taramanın kolay, hızlı ve maliyetinin daha az olması nedeniyle tercih edilmeye başlandı. Bu tez kapsamında da literatürde çok fazla çalışma ile temsil edilmeyen Katepsin L enzimi için sentez basamakları kolay, daha az sayıda atoma sahip kompleks bir yapıya sahip olmayan yeni moleküller önerildi ve bunlarla ilgili detaylı bir teorik hesaplama modeli çalışıldı. Moleküler docking yöntemi ile karmaşık yapıda ki enzim-ligand molekülleri hesaplandı. Bu çalışmada 13 farklı pirol moleküllerinin, Katepsin L enzimi ile olan etkileşimleri ve uygun inhibitörleri docking çalışması ile araştırıldı ve bu 13 farklı pirol moleküllerinin fonksiyonel gruplarının teorik aktivite üzerindeki etkileri ve yumurtalık kanseri konusundaki değerlendirmeler tez kapsamında ortaya çıkartıldı.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is the most common type of the cancer in women which can lead to death if untreated. Within this study, the effectiveness of Catepsin L as an alternative solution to the ovarian cancer was investigated. As the Cathepsin L enzyme is known to contribute to many vital functions such as anticancer, it is thought that can be a hope for treatment in the ovarian cancer. Recently, virtual scanning has started being preferred since it is easy, fast and less costly. Within the scope of this thesis, new molecules, which have easy synthesis steps, less number of atoms and do not have a complex structure, have been proposed for the Cathepsin L enzyme, which is not represented by many studies in the literature and a detailed theoretical computational model related to these has been studied. Enzyme-ligand molecules in complex structure were calculated by molecular docking method. In this study, interactions of 13 different pyrrole molecules with Cathepsin L enzyme and appropriate inhibitors were investigated by the docking study. The effects of functional groups of these 13 different pyrrole molecules on theoretical activity and evaluations about the ovarian cancer were revealed within this study.