Akut miyokard infarktüsü ile başvuran hastalarda serum tenascin-c seviyesinin miyokardiyal boyanma derecesi ile ilişkisinin araştırılması
  1. Tez No: 744720
  2. Yazar: DURSUN TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bursa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Amaç: Koroner arter hastalığı (KAH) ve onun ciddi bir klinik şekli olan ST yükselmeli miyokard infarktüsü (STEMI) tüm dünyada ve ülkemizde ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. STEMI' de temel hedef miyokardiyal reperfüzyonun sağlanmasıdır. Çalışmamızda primer perkütan girişim uygulanan STEMI hastalarında Tenascin-c (TN-C) düzeyinin miyokardiyal reperfüzyon derecesini öngörmedeki değerinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza akut anteriyor miyokart infarktüsü tanısı ile Koroner Yoğun Bakım Ünitesi (KYBÜ) ' ne kabul edilen, LAD artere primer perkütan girişim yapılmış, tek damar LAD lezyonlu, serum TN -C seviyesi ölçülmüş 58 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar miyokardiyal boyanma derecelerine (MBG) göre grup I (MBG0,MBG1,MBG2) ve grup II (MBG3) olmak üzere göre iki gruba ayrıldı. Gruplar, TN-C ve diğer parametreler açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Grup I (n=31, ortalama yaş 55±12,5) ve grup II (n=27, ort.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Coronary artery disease (CAD) and its serious clinical form, ST segment elevated myocardial infarction (STEMI) has been the leader within the death causes around the world and in our country. In STEMI, the main objective is providing the myocardial reperfusion. In our study, it was aimed to investigate to identify the predictive value of Tenascin-C (TN-C) level for the degree of myocardial reperfusion in patients with STEMI. Methods: In our study, 58 patients admitted to our hospital with acute anterior STEMI were included. All the patients had underwent primary percutaneous intervention for the single-vessel disease at left anterior descending coronary artery. After admission to coronary care unit TN-C levels were measured. Subjects were classified according to their myocardial blush grades (MBG); MBG 0, MBG 1 and MBG 2 were groupped as Group I, MBG 3 was groupped as Group II. The groups were compared according to their TNC levels and other parameters.