Sosyal medya ve sanat ilişkisi
The relationship of social media and art
  1. Tez No: 744793
  2. Yazar: AYNUR KARAGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ KAPLANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
İnsan üretimi olarak sanat, toplumsal ve bireysel hayatın önemli bir parçasıdır. Sanat hem bir iletişim biçimi hem de bir iletişim dili olarak görülebilir. Sanatçının üretimiyle beraber ortaya koyduğu eser, bir mesaj içermektedir. Bu mesajın tasarımı sanatçının insiyatifinde olmakla beraber iletişimin gerçekleşmesi için gönderenin mesajını alan alıcının -sanat alımlayıcısının- bu mesajı nasıl aldığı, ne anladığı, kişinin algı dünyasına bağlı olarak değişmektedir. Sanat eseri kamuoyuna sunulduğu andan itibaren sanatçıdan bağımsızlaşarak kendi başına bir varlık olarak özgürleşir. Bu noktada sanat eserinin görselleştirildiği, duyurulduğu, sergilendiği mecra, araç olarak medya, sanat eserinin yayılımını sağlamaktadır. Sanat eseri imajlar dünyasında yerini alırken ticari, siyasi, sosyal alanlar tarafından kullanılır. Teknik imkanların değişmesi, sanatın üretimini ve sunum mecralarını da etkilemiştir. Önceleri koleksiyon, müze, galeri gibi fiziksel mekanlarda sunulan sanat eseri, dijitalleşmeyle beraber kendine çevirimiçi dünyada yer edinmiştir. İnternet ve mobil araçlar sayesinde sanal dünya 21.yy'da en geniş sınırlarına ulaşmıştır. Sosyal medya ise bu sanal dünyanın en önemli aktörüdür. Bireysel medya kullanımı öne çıkmıştır. Böylece geleneksel medya araçlarının rollerini profesyonel olmayan her bir kullanıcı üstlenmektedir. Bu tezde sanatın sosyal medya ile ilişkisinde sanat eserinin görselleştirilmesi, sunumu, duyurumu, tanıtımının özetle PR'ının sanat profesyonelleri, sanat alımlayıcıları tarafından çevirimiçi olarak nasıl yapıldığı irdelenmiştir. Çalışmanın yöntemi; olgu bilimsel bir yaklaşımla görünenlerin anlamı üzerinden ilgililerle yapılan görüşmeler, literatür taramasının getirdiği derinleşme, sanatsal görsel içeriğin analizinden oluşmaktadır. 15 sanat profesyoneli; sanatçı, küratör, galeri ve müze ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. 20 yaşayan sanatçının instagram profilinden 2000 görsel ve sanatla ilgili 5 instagram etiketiyle paylaşılan 2500 görsel niteliksel olarak incelenmiş ve tasniflenip, yorumlanmıştır. Tezin amacı, sosyal medya aracı üzerinden sanatın görselleştirmesinin panoramiğini ortaya konulmaya çalışılmaktır.
Özet (Çeviri)
As a human production, art is an important part of social and individual life. Art can be seen as both a form of communication and a language of communication. The work of the artist, which he reveals together with his production, contains a message. Although the design of this message is at the initiative of the artist, how the recipient of the sender's message - the art receiver - receives this message, what he understands, varies depending on the perception world of the person in order for the communication to take place. From the moment the work of art is presented to the public, it becomes independent from the artist and becomes free as an entity on its own. At this point, the medium where the work of art is visualized, announced and exhibited, the media as a tool provides the dissemination of the work of art. While the work of art takes its place in the world of images, it is used by commercial, political and social fields. The change in technical possibilities has also affected the production and presentation channels of art. The work of art, which was previously presented in physical places such as collections, museums, and galleries, has taken its place in the online world with digitalization. Thanks to the internet and mobile devices, the virtual world has reached its widest limits in the 21st century. Social media is the most important actor in this virtual world. The use of individual media has come to the fore. Thus, every non-professional user assumes the roles of traditional media tools. In this thesis, how the visualization, presentation, announcement and promotion of the work of art is made online by art professionals and art buyers, in short, in the relationship of art with social media, is examined. The method of the study; It consists of interviews with interested parties on the meaning of what is seen with a phenomenological approach, the deepening brought by the literature review, and the analysis of artistic visual content. 15 art professionals; Interviews were held with artists, curators, galleries and museums. 2000 images from the instagram profiles of 20 living artists and 2500 images shared with 5 instagram tags related to art were qualitatively analyzed, classified and interpreted. The aim of the thesis is to try to reveal the panorama of the visualization of art through the social media tool.