The effect of personality characteristics on behaviors regarding adventure tourism: The case of cappadocia hot air balloon
Kişilik özelliklerinin macera turizmine yönelik davranışlara etkisi: Kapadokya sıcak hava balonu örneği
- Tez No: 744794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA FEYZA GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Turizm; ulaşım, konaklama, yeme-içme işletmeleri, eğlence işletmeleri ve benzeri faaliyetler ve endüstriler bütünüdür. Son yıllarda macera turizm faaliyetleri hız kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, macera turizm aktivitelerinden biri olan sıcak hava balonu turizmine katılan bireylerin macera turizmine ilişkin davranışlarının kişisel özellikler açısından incelenmesidir. Çalışma sırasında 500 adet anket uygunlanmış bunlardan 59 tanesi elenmiş ve 441 adet anket üzerinden analizler yapılmıştır. Davranışsal niyet ve heyecan arama davranışının beş faktör kişilik özelliklerine göre farklılıkların demografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlılığı“Bağımsız Örneklemler T-testi”ve“Tek Yönlü Varyans Analizi”(ANOVA) ile test edilmiştir. Heyacan arama davranışı ve davranışsal niyet ile beş faktör kişilik özellikleri arasındaki ilişki pearson korelasyon testi kullanılarak test edilmiştir. Beş faktör kişilik özelliğinin davranışsal niyet ve heyecan arama davranışı üzerindeki etkisi, yapısal eşitlik modellemesinin bir alt bölümü olan path analizi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında beş faktör kişilik, heyecan arama ve davranışsal niyet ölçeklerinin tüm parametrelerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Beş faktör kişilik özellikleri ölçeğine ilişkin alt boyutların aracı değişkene etkisi incelendiğinde en yüksek etkinin dışadönüklük alt boyutuna ait olduğu ayrıca nevrotiklik alt boyutunun modele negatif bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Davranışsal niyet ölçeğine ilişkin alt boyutların aracı değişkene etkisi incelendiğinde en yüksek etkinin destinasyona yönelik davranışsal niyet alt boyutuna ait olduğu görülmüştür.Yol katsayıları incelendiğinde beş faktör kişilik özelliklerinin, heyecan arama ve davranışsal niyet üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is a set of activities and industries that provide a travel experience consisting of transportation, accommodation, catering businesses, entertainment businesses and etc. Adventure tourism activities have gained momentum in recent years. The aim of this study is to examine the behaviors of individuals participating in hot air balloon tourism, which is one of the adventure tourism activities, in terms of personal characteristics. During the study, 500 questionnaires were applied and 59 of them were eliminated. Analysis were made on the remaining 441 questionnaires. The statistical significance of the differences in behavioral intention and sensation seeking behavior according to the five factor traits in terms of demographic characteristics was tested with the“Independent Samples T-test”and“One-Way Analysis of Variance”(ANOVA). The relationship between sensation seeking behavior and behavioral intention and five factor traits was tested using the Pearson correlation test. The effect of five factor traits on sensation seeking and behavioral intention was analysed by path analysis which is an sub-part of structural equation modeling. In the results of the analysis, it was observed that all parameters of the five factor traits, sensation seeking, behavioral intention scales were statistically significant. When the effect of the five factor traits scale sub dimensions was examined, it was determined that the highest effect belonged to the extraversion. The neuroticism had a negative effect on the model. When the effect of the behavioral intention scale sub dimesions was examined, it was seen that the highest effect belonged to the behavioral intention towards the destination. When the path coefficients were examined, it was observed that the five factor personality traits had a positive and significant effect on the sensation seeking and behavioral intention.