1917 Tarihli Hukûk-i Âile Kararnâmesinden günümüze aileye yönelik hukuki düzenlemeler ve aile politikalarına yansımaları
From the 1917 Family Law Decree to the present legal arragements regarding the family and its reflections on family policies
  1. Tez No: 744859
  2. Yazar: KEZİBAN GURBET GÜLDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Tezimizde, 1917 tarihli Hukûk-i Âile Kararnâmesi başta olmak üzere Türk aile hukukunun tarihsel süreç içinde hangi merhalelerden geçtiğini araştırdık. Aile konusunu merkeze alarak ilgili hukuk normlarını ve yasalarını inceleyip ailenin kurulması, korunması, ayakta kalabilmesi için yapılması gerekenleri ele aldık. Aile ile ilgili toplumun her kesimince dikkat kesilen sorunlarını objektif bir bakış açısıyla değerlendirdik. Tezimiz genel hatlarıyla üç kısımdan müteşekkildir. Araştırmanın konusunu, amacını ve incelediğimiz kaynakları Girişte ele aldık. Birinci bölümde kavramsal çerçeve olarak aile, Türk ailesinin genel yapısı, günümüz ailesini tehdit eden sorunlar, Türk aile hukukunun gelişimsel sürecinin başlangıç noktası Hukûk-i Âile Kararnâmesi ve Kararnâmenin özellikleri; İkinci bölümde Hukûk-i Âile Kararnâmesinin yürürlükten kaldırılması akabinde yapılan taslak çalışmaları, Medeni Kanun'a uzanan süreç ve ilgili uluslararası antlaşmalar; Üçüncü bölümde Hukûk-i Âile Kararnâmesi ile Medeni Kanun'un aile meselesine yaklaşımını, günümüz aile politikaları, geçmişten günümüze hukuki düzenlemelerin serüveninde gelinen son nokta ele alınmıştır. Sonuç bölümünde çalışmamızda ulaştığımız neticelerden ve önemli gördüğümüz bazı mülâhazalarımızı sıralayarak tezimizi nihayete erdirdik.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we investigated the stages that Turkish Family Law has passed through in the historical process. Focusing on the family issue, we analyzed the legal norms and laws related to the issue, and examined what needs to be done for the establishment, protection and survival of the family. We evaluated the family-related problems that are handled by all segments of society from an objective point of view. Our thesis consists of three parts. We discussed the subject of the research, its purpose and the sources we examined in the introduction. In the first chapter, the family as a concept, the problems that threaten today's family, the starting point of the developmental process of Turkish Family Law, the Decree of Family Law and the characteristics of the Decree are discussed. In the second part, the draft studies made after the repeal of the Decree of Family Law and the process leading to the Civil Code and international agreements are discussed. In the third chapter, the comparison of the Decree of Family Law and the Civil Code, today's family policies, and the last point reached in the development of legal regulations from past to present are discussed. In the conclusion part, we concluded our thesis by mentioning the results that we reached and important points in this study.