BİLSEM öğretmenlerinin mizah tarzları ve öğretim sürecinde mizah kullanma tutumları
Humor styles of BILSEM teachers and their attitudes of using humor in educational environment
- Tez No: 744870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KONİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, BİLSEM öğretmenlerinin mizah tarzlarının ve öğretim sürecinde mizah kullanımına yönelik tutumlarının belirlenmesini ve çeşitli değişkenlere göre incelenmesini; ayrıca mizah tarzları ve öğretim sürecinde mizah kullanma tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesini hedeflemektedir. İlişkisel tarama modelinde olan bu araştırmanın verileri ulaşılabilir (elverişli) örnekleme yöntemi ile derlenmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye genelinde 20 farklı ilde görev yapan BİLSEM öğretmeni, örneklemini araştırmaya katılmada gönüllü olan 201 (113 kadın, 88 erkek) BİLSEM öğretmeni oluşturmaktadır. Kişisel Bilgi Formu, Mizah Tarzları Ölçeği ve Eğitimde Mizahın Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri; değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere Spearman Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre BİLSEM öğretmenleri katılımcı mizah ve kendini geliştirici mizah tarzlarına daha çok başvurmaktadır. BİLSEM öğretmenlerinin mizah tarzları cinsiyetlerine, eğitim durumlarına, branşlarına ve BİLSEM'de mesleki deneyimlerine göre bir farklılık göstermezken; yaş ve mesleki deneyime göre farklılık göstermektedir. BİLSEM öğretmenlerinin öğretim sürecinde mizah kullanma tutumları olumlu bulunmuştur. Öğretim sürecinde mizah kullanma tutumları cinsiyet, yaş, eğitim durumu, branş ve mesleki deneyime göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. BİLSEM öğretmenlerinin katılımcı ve kendini geliştirici mizah tarzları ile öğretim sürecinde mizah kullanma tutumları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the humor styles of BILSEM teachers and their attitudes towards the use of humor in the teaching process and to examine them according to various variables; It also aims to examine the relationship between humor styles and attitudes to use humor in the teaching process. The data of this research, which is in the relational screening model, have been compiled by convenience sampling method. The universe of the research consists of BILSEM teachers working in 20 different provinces throughout Turkey, and the sample consists of 201 (113 female, 88 male) BILSEM teachers who volunteer to participate in the research. Personal Information Form, Humor Styles Questionnaire and Attitude Scale towards the Use of Humor in Education have been used as data collection tools. The data obtained from the scales have been analyzed in the computer environment. In the analysis of the data, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests have been used to determine whether the humor styles and the attitude towards the use of humor in education differ according to demographic variables; Spearman Correlation Coefficient has been used to determine the relationship between humor styles and attitudes to use humor in the teaching process. According to the findings of the study, BILSEM teachers mostly use participatory humor and self-enhancing humor styles. While the humor styles of BILSEM teachers do not differ according to their gender, educational background, branch and working time at BILSEM; they differ according to age and professional experience. The attitudes of BILSEM teachers to use humor in the teaching process have been found to be positive. Attitudes to use humor in the teaching process do not show a significant difference according to gender, age, education level, branch and professional experience. It has been concluded that there is a positive and significant relationship between teachers' participatory and self-enhancing humor styles and their attitudes to use humor in the teaching process.