J.A.M. Whıstler'ın eserlerinde Japonizm
Japonisme in the works of J.A.M. Whistler
  1. Tez No: 744880
  2. Yazar: GÖKÇE KARPUZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Japonya, kültürel ve sanatsal değerleriyle Avrupa sanat tarihinde, özellikle resim alanında Empresyonist Sanatçılardan başlayarak günümüze kadar olan tarihsel süreç boyunca son derece baskın bir faktör olarak kendini göstermektedir. Tokugawa Hanedanlığı boyunca uygulanan izolasyon politikası sırasında gerçeklesen toplumsal ve sanatsal yeniliklerin Avrupa'ya yayılması Batılı resim sanatçılarının sanat tarihinde bir devrim yapmasını sağlamıştır. Bu çalışma kapsamında Japonya'nın izolasyon süreci boyunca geliştirdiği kültürel değerler, sanatsal yaratımlar incelenerek Avrupa'da yeni bir dünya olarak görülen ve japonizm hareketinin başlamasına neden olan bu süreç ve etkileri en nihayetinde sanatsal yaratımında son derece yoğun olarak kendini göstermiş olan Amerikalı ressam James Abbott McNeill Whistler'ın eserleri kavramsal ve şekilsel açıdan irdelenecek ve literatür taraması yoluyla anlaşılır şekilde yeniden sunulacaktır. Bu araştırma sonucunda Japonya'da dini ve politik çerçeve doğrultusunda gerçekleşen kültürel ve sanatsal dinamikler açıklanarak bunların Avrupa resim tarihindeki etkilerine ışık tutulmaya çalışılmış ve son olarak Whistler'ın eserleri üzerinde bu etkiler irdelenerek tez sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the European art history, cultural and artistic values in Japan have manifested itself as a dominant figure in the art field during historical process from the beginning of impressionism until today. Diffusion of social and artistic innovations emerged during isolationism implemented in the period of Tokugawa Shogunate led to western painters' revolution in the history of art. Within the scope of this study, the process accepted as a new world in Europe, its impacts which led to beginning of Japonism and last of all, American artist James Abbott McNeill Whistler's works will be analyzed with regard to conceptual and stylistic techniques and will be represented obviously thanks to making literature review by examining cultural values, artistic creations developed during isolationism. As a consequence of this study, cultural and artistic dynamics in accordance with religious and political framework in Japan were clarified and their impacts were shed light on the history of European art and finally, this study was concluded by examining these impacts on Whistler's works.