Narrative levels and textual layers in J.M. Coetzee's Elizabeth Costello (2003) and Diary of a Bad Year (2007)
J.M. Coetzee'nin Elizabeth Costello (2003) ve Diary of a Bad Year (2007) adlı romanlarında anlatı düzeyleri ve metin katmanları
- Tez No: 755956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZEKİ ÇIRAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
J.M. Coetzee doğrudan veya dolaylı olarak her zaman için yazarlık ve anlatı kavramını sorunsallaştıran çok katmanlı anlatı metinleriyle ilgilenmektedir. Bu çalışma, J. M. Coetzee'nin Elizabeth Costello (2003) ve Diary of a Bad Year (2007) romanlarındaki anlatıcıları ve anlatı düzeylerini incelemektedir. Bu romanlardaki karakterler, yazar, anlatıcı ve dikkate değer entelektüel, öz bilinç ve düşünümsel yeteneklere sahip karakter rollerini işgal etmektedirler. Örtük yazar, biyografik çağrışımlar ile kurgusal düzanlamlar arasındaki kaçamak bağlantılarla oynayarak, romanların kurgusal durumunu çeşitli anlatı ve yazar stratejilerine göre ayrıntılandırmaktadır. Çalışma, her iki romanın da anlatı düzeyleriyle anlatı seslerini karmaşık hale getirdiğini ve bunları örtük yazarın romanıyla bütünleştirdiğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla çalışma, anlatıcıların ve kurgusal yazarların edebi temsiline ilişkin anlatıbilimsel içgörülerini ön plana çıkarıp; Coetzee'nin anlatı temsili, yazı, ideoloji, siyaset (eko-politika) ve edebiyat teorisi unsurlarını birleştirerek kurgu ve tarih, metinsellik ve üst-metinsellik kavramlarını nasıl sorguladığını araştırmaktadır. Tez, Coetzee'nin yazma ya da temsil etme eylemi aracılığıyla varsayılan ya da üretilen hiyerarşik kavramlarla ikili karşıtlıkların (metinsel, kurgusal, kültürel, tarihsel gibi karşıtlıklar) altını oyduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
J.M. Coetzee is directly or indirectly always concerned with the multi-layered narrative texts problematising the concept of authorship and narration. This study treats the two novels as“narrative texts”and“textual narratives”simultaneously. From a postclassical narratological perspective, the study investigates the narrators and narrative levels in J. M. Coetzee's Elizabeth Costello (2003) and Diary of a Bad Year (2007), two sophisticated narratives with authors without authority. The characters in these novels occupy the roles of authors, narrators, and characters with remarkable intellectual, self-conscious and reflective capabilities. The implied author, playing with the evasive links between the biographical connotations and fictional denotations, elucidates the fictional status of the novels regarding various narrative and authorial strategies. The study aims to reveal that both novels complicate the narrative levels and narrative voices, and further incorporates them with that of the implied author. The study, therefore, foregrounding the narratological insights into literary representation of the characters, narrators and fictional authors, explores how Coetzee questions the notions of fiction and history, textuality and metatextuality amalgamating the elements of narrative representation, writing, ideology, politics (ecopolitics) and literary theory. The thesis concludes that Coetzee undermines the hierarchical concepts and binary oppositions (textual, fictional, cultural, historical) assumed or produced through the act of writing or representation.