Aile hekimliği asistanlarının palyatif bakıma yaklaşımları ve palyatif bakım eğitiminin etkililiği
The approach of family medicine assistants to palliative care and the effectiveness of palliative care education
  1. Tez No: 844686
  2. Yazar: EMRE CAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde eğitim alan aile hekimliği asistanlarının palyatif bakım hakkındaki bilgi düzeyini değerlendirmek, bu konuda verilen bilgilendirme eğitiminin etkisi, palyatif bakıma yaklaşımları ile bu konudaki görüşlerini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde eğitim alan aile hekimliği asistanlarına yönelik, alanında uzman kişilere danışılarak ve güncel literatür taranarak oluşturulan materyal ile aile hekimliği asistanları için palyatif bakıma yönelik eğitim düzenlenmiş, eğitime ek olarak sosyodemografik bilgiler, palyatif bakım bilgi düzeyi, palyatif bakıma yaklaşımları içeren anket hazırlanmıştır. Sırasıyla ön test, eğitim, son test ve bir ay sonrasında ikinci son test uygulanmıştır. Çalışmamıza 167 katılımcı katılmış, 17 katılımcı çeşitli nedenlerle elendikten sonra 150 katılımcı ile çalışma tamamlanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda katılımcıların ortalama yaşı 31,53±6,87 yıl olup, %68'inin (n=102) kadın, %61,3'ünün (n=92) meslek süresi 3 yıldan fazla ve %48,7'inin (n=73) asistanlık yılının 0-1 yıl arasında olduğu, %70,7'sinin aile hekimliği uzmanlığı asistanı (n=106) olduğu, %45,3'ünün (n=68) palyatif bakım hakkında eğitim aldıkları saptandı. Palyatif bakım eğitim kaynakları sorgulandığında %89,7 (n=61) ile asistanlık süreci en çok tercih edilen yanıt olmuştur. Toplam katılımcıların %8'i (n=12) tıp fakültesi eğitimi sırasında palyatif bakıma dair eğitim aldığını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: This study aims to assess the level of knowledge about palliative care among family medicine residents receiving training at Health Sciences University Ankara Bilkent City Hospital. Additionally, the study seeks to investigate the impact of informational training on palliative care, as well as the approaches and opinions of family medicine residents regarding palliative care. Materials and Methods: Education on palliative care has been organized for family medicine residents at Ankara Bilkent City Hospital of Health Sciences University. The material, created by consulting with experts in the field and reviewing current literature, is aimed at family medicine residents. In addition to the training, a questionnaire covering sociodemographic information, knowledge level of palliative care, and approaches to palliative care has been prepared. Sequentially, pre-test, training, post-test, and one month later a second post-test were conducted. A total of 167 participants joined our study, and after the exclusion of 17 participants for various reasons, the study was completed with 150 participants. Findings: In our study, the average age of the participants was 31.53 ± 6.87 years, with 68% (n=102) being female. It was found that 61.3% (n=92) had a professional experience of more than 3 years, 48.7% (n=73) had 0-1 years of residency, 70.7% (n=106) were family medicine specialist residents, and 45.3% (n=68) had received training in palliative care. When questioned about sources of palliative care education, 89.7% (n=61) indicated that the residency period was the most preferred response. Only 8% (n=12) of the total participants stated that they had received education on palliative care during their medical school training.