Soğuk savaş döneminde Berlin'de konut üretim biçimlerine bir bakış: Hansavıertel ve Marzhan toplu konut örnekleri üzerinden karşılaştırma
An aspect of dwelling production models in Berlin during the cold war: A comparison on Hansaviertel and Marzhan mass housing units
  1. Tez No: 745038
  2. Yazar: SİBEL TEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN GÖKÇE ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışma, genel kapsamda II. Dünya Savaşı sonrası İngiltere, ABD, Fransa ve SSCB'nin Almanya'yı işgalinden sonra, ülkede sonradan“Soğuk Savaş”olarak adlandırılacak olan, ABD ve SSCB'nin ideoloji ve güç dengeleri üzerinden gerçekleşen çatışmasının ülkedeki konut üretimine yansımasını incelemektedir. 1949 yılında ülkede farklı işgal ülkelerinin desteğiyle kurulan Demokratik Alman Cumhuriyeti ve Federal Almanya Cumhuriyeti'nin kendi sınırlarındaki politik, ekonomik, toplumsal ve buna bağlı mimari hamlelerinin, konut üretim biçimlerini, tipolojileri, formları ve yapı-çevre ilişkilerini nasıl etkilediğini araştırmak amaçlanmaktadır. 1961 yılında inşa edilen Berlin Duvarı ile aralarındaki geçişin engellendiği bu iki zıt ideolojiye sahip devletin konut politikaları, tercih edilen form, plan tipleri, çevreyle kurduğu ilişkiler, batıda Hansaviertel ve doğuda Marzahn Toplu Konutları üzerinden bir karşılaştırma yapılarak, aralarındaki farklılık ve benzerlikler ortaya konularak irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In general, the study examines the reflection of the conflict between the United States and the USSR over the balance of ideology and power in the country after the invasion of Germany by Britain, the United States, France and the USSR after World War II, which would later be called the“Cold War”. Founded in 1949 on both sides of the country, it is aimed to investigate how the political, economic, social and related architectural moves of the Democratic German Republic and the Federal Republic of Germany on their borders affect housing production forms, typologies, forms and building-environment relations. The housing policies of the state with these two opposing ideologies, preferred form, plan types, relations with the environment, which prevented the passage between them and the Berlin Wall built in 1961, are examined by comparing them with Hansaviertel in the west and Marzahn Public Housing in the east, revealing the differences and similarities between them.