Uluslararası örgütlerin göç politikaları ve göçü önlemedeki rolü: Suriye ve Afrika incelemesi
The role of international organizations in migration policies and prevention of migration: Syria and Africa review
- Tez No: 745094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Dünya tarihi aynı zamanda göçün tarihidir. Göç insan hayatında her dönemde var olmuş, bundan sonra da var olmaya devam edecektir. Siyasi, ekonomik, sosyal, çevresel, manevi, tarihi, dinsel vb. sebepler göçün tetikleyicisi olmuşlardır. Teknolojik gelişimin hızlanması ile birlikte değişimler de hızlanmıştır. Göçe bakış da bu değişimlerden nasibini almış, insani değerler giderek güvenlikçi bakış açılarına dönmüş, küreselleşme olgusunu büyük bir heyecanla karşılayan dünya, sıra insanlara gelince içe kapanmış, göç edeni ötekileştirmiş, batı ülkeleri, yüzyıllar boyunca hâkimiyeti altında bulundurduğu ülkelerden gelen insanların sınırları içerisine girmesine engel olmuş ve göçün kendilerine yönelimini durdurmak için harekete geçmiştir. Bu süreçte, ana çekirdeğini yine gelişmiş batı ülkelerinin oluşturduğu uluslararası örgütler de, göç konusunda kendilerinden beklenen kapsayıcı/düzenleyici rolü yerine getirememiş/getirmemiş ve benimsedikleri politikalarla sorunun çözümüne katkı sağlamaktan uzak bir yaklaşım sergilemişlerdir. Bu bağlamda tez çalışmasında Uluslararası Örgütlerin Göç Politikaları ve Göçü Önlemedeki rolü Suriye ve Afrika kaynaklı göç hareketleri üzerinden nitel araştırma yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucu olarak; Düzensiz Göç'ün dışsallaştırıldığı ve güvenlikleştirildiği, Birleşmiş Milletler'in göç politikalarının beklentileri karşılamadığı ve Avrupa Birliği'nin uyguladığı politikalarla düzensiz göçten korunduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
World history is also the history of migration. Migration has existed in every period of human life and will continue to exist from now on. Political, economic, social, environmental, spiritual, historical, religious etc. reasons have been the trigger of migration. With the acceleration of technological development, changes have also accelerated. The perspective on migration has also had its share of these changes, human values have gradually turned to security perspectives, the world, which welcomes the phenomenon of globalization with great enthusiasm, turned inward when it came to people, marginalized the immigrants, and western countries prevented people from the countries they had dominated for centuries from entering their borders and took action to stop the direction of immigration towards them. In this process, the international organizations, whose main core was also the developed western countries, could not/did not fulfill the inclusive/regulatory role expected from them in migration and showed an approach far from contributing to the solution of the problem with the policies they adopted. In this context, in the thesis study, the role of International Organizations in Migration Policies and Migration Prevention was analyzed by using qualitative research methods on migration movements originating from Syria and Africa. As a result of the study; it has been evaluated that Irregular Migration is externalized and securitized, that the United Nations' migration policies do not meet the expectations, and that it is protected from irregular migration by the policies implemented by the European Union.