Türkiye'deki PKK'lı teröristlerin radikalleşme dinamikleri
Radicalisation dynamics of the PKK terrorists in Türkiye
- Tez No: 745099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BAYRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Türkiye uzun yıllardır PKK terörü ile mücadele etmektedir. Buna karşın literatürde bireylerin nasıl bir süreçten geçerek PKK'lı terörist haline dönüştükleri ve bu süreçte hangi dinamiklerin etkili olduğu üzerine oldukça az sayıda çalışma mevcuttur. Araştırma, literatürdeki bu boşluğa katkı sunması maksadıyla hazırlanmış ve Türkiye'de PKK'ya katılan teröristlerin nasıl bir radikalleşme sürecinden geçtiği ve bu süreçte hangi dinamiklerin etkili olduğu sorusuna yanıt aranmıştır. Araştırma kapsamında bir literatür taraması gerçekleştirilerek daha önce gerçekleştirilen çalışmalar incelenmiş ve mevcut çalışmanın yöntemi ve veri kaynakları bu literatür taramasından çıkarılan sonuçlara göre belirlenmiştir. Bu kapsamda çalışmada hipotez geliştirmeye yönelik bir araştırma modeli benimsenmiştir. Araştırma kapsamında hedeflenen veriler yapılandırılmamış görüşme ve belgesel tarama yöntemi ile elde edilmiş, toplanan veriler betimleyici analiz yöntemi kullanılarak radikalleşmeye yönelik teorik yaklaşımlar ışığında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda bireysel açıklık, aracı ortamlara erişim, içselleştirme-katılaştırma ve dağ kadrosuna katılım olmak üzere dört ana aşamadan oluşan bir radikalleşme modeli çerçevesinde Türkiye'deki PKK'lı teröristlerin radikalleştiği hipotezi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Türkiye has been fighting PKK terrorism for many years. On the other hand, there are very few studies in the literature on how individuals go through a transformation process and turn into PKK terrorists and which dynamics are effective in this process. The research was prepared to contribute to this gap in the literature, and an answer was sought to the question of what kind of radicalization process the individuals who joined the PKK in Türkiye went through and which dynamics were effective in this process. Within the scope of the research, a literature review was carried out and previous studies were examined and the method and data sources of the current study were determined according to the results obtained from this literature review. In this context, a research model for developing hypotheses was adopted in the study. The data targeted within the scope of the research were obtained by unstructured interview and documentary method, and the collected data were analyzed in the light of theoretical approaches to radicalization using descriptive analysis method. As a result of the research, the hypothesis of the radicalization of PKK terrorists in Türkiye was developed within the framework of a radicalization model consisting of four main stages: individual openness, access to intermediary environment, internalization- solidification and participation in the mountain staff.