Safer Dal Efendi ve tasavvufî mirası
The sufi master Safer Dal and his sufistic heritage
  1. Tez No: 745100
  2. Yazar: MERVE CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURREZZAK TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
1926-1999 yılları arasında yaşayan Safer Dal Efendi, eserleri ve yetiştirdiği insanlarla son yüzyıla ışık tutmuş önemli bir mutasavvıftır. Dönemin şartları sebebiyle yok olmaya yüz tutan tasavvuf kültürünü yeniden canlandırmayı ve ayakta tutabilmeyi başararak gelecek nesillere aktarımını sağlamıştır. Hayatı hakkında ulaşılan bilgiler aynı zamanda yakın tarihe kaynak teşkil etmektedir. Veri toplama sürecinde Safer Dal Efendi'yi tanıyan on sekiz ayrı isimle röportaj yapılmış,yakınında bulunan bazı insanlar hakkında yapılan tez çalışmalarından faydalanılmış ve hakkında yapılmış olan anma programlarındaki konuşmalardan edinilen bilgiler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Safer Dal Efendi, who lived between 1926-1999, is an important sufi who shed light on the last century with his works and the people he raised. He succeeded in reviving and sustaining the Sufi culture, which was on the verge of extinction due to the conditions of the period, and transferred it to future generations. Information about his life is also a source for recent history. During the data collection process, eighteen different people who knew Safer Dal Efendi were interviewed, thesis studies about some people who were close to him were used, and the information obtained from the commemoration programs made about him.