Kamuoyu oluşturma aracı olarak sosyal medya: Twıtter etiketleri (Hashtagleri) bağlamında bir değerlendirme
Social media as a means of creating public opinion: Anassessment in the context of Twitter hashtags
- Tez No: 745117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kamuoyunun genel kanaatinin oluşum sürecinde günümüzde sosyal medya büyük bir önem taşımaktadır. Kamuoyu bir konu hakkında sosyal medya vasıtasıyla çok kısa bir süre içerisinde aynı fikir etrafında toplanabilmekte ve bu sayede bir kamuoyu oluşturabilmektedir. Sosyal medya günümüzde toplumsal, siyasal ve ekonomik alanın şekillenmesinde birey ve devlet ilişkilerinde önemli bir alan olarak varlığını göstermektedir. Teknolojik gelişmelere paralel olarak kitle iletişim araçlarında meydana gelen gelişmeler sosyal bilimlerin bu alana ilişkin çalışmalarında önemli bir yer edinmiştir. Tezin temel konusu, sosyal medyanın kamuoyu oluşturma gücünün günümüzde ve bilhassa ülkemizde ne kadar etkin olduğuna, siyasetle ilişkisine, kamuoyunu nasıl etkisi aldığına dair bir araştırma üzerinedir. Çalışmanın temel amacı, sosyal medyanın kamuoyu oluşturma gücü bağlamında Twitter üzerinden gerçekleştirilen, gündemi ve kamuoyunu fazlasıyla ilgilendiren olaylardaki etiket kampanyalarının araştırılması ve ulaşılan verilerin analiz edilerek kamuoyu tepkilerinin karar vericiler üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada Türkiye örneklemi içinde siyasal, ekonomik ve toplumsal açıdan önemli görülen örnekler seçilmiştir. İlgili örnek olaylar dahilinde yürütülen etiket kampanyaları araştırmaya belirli sınırlar içinde dahil edilerek kampanya süreçleri ve sonuçları irdelenmiştir. Araştırmada sosyal medyanın kamuoyu oluşturma sürecinde örnek olaylar özelinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Kamuoyu oluşturma sürecinde dijital toplumun yeni otoritelerinin de bu süreçte etkili olduğu, kitlelerin desteğini alarak karar vericiler üzerinde baskı uygulayarak karar alma süreçlerine dahil oldukları, kamuoyu-siyaset bağlamında ortaya çıkan bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
Public opinion is the common mind, ideas, and opinions of the people in general. Many factors play a role in the formation of the general opinion of the public. Today, among these factors, social media is of great importance. The public can gather around the same idea about a subject in a very short time through social media and thus a public opinion can be formed. Today, social media shows its existence as an important area in the shaping of the social, political, and economic fields in the relations of the individual and the state. In parallel with technological developments, developments in mass media have taken an important place in the studies of social sciences in this field. In this context, the main subject of the study is research on how effective the power of social media is to form public opinion today, especially in our country, its relationship with politics, and how it influences public opinion. The primary purpose of the study is to investigate the hashtag campaigns in the events that are of great interest to the agenda and the public, carried out on Twitter in the context of the power of social media to form public opinion, and to reveal the effect of public reactions on decision-makers by analysing the data obtained. In the study, the label campaigns carried out on selected subjects in the sample of Turkey were included in the research within certain limits, and the campaign processes and results were examined. In the study, it was concluded that social media is effective in the process of forming public opinion, especially for case studies. It is a result that emerges in the context of public politics that the new authorities of the digital society are also effective in the process of forming public opinion and that they are included in the decision-making processes by taking the support of the masses and exerting pressure on the decision-makers.