The implicit role of custom ('urf) in The Islamic jurisprudence of Saudi Arabia and Iran: a comparative legal study of mu'āmalāt (marriage and divorce rules)
Suudi Arabistan ve İran şer'i hukuk sistemlerinde örfün ('urf) dolaylı rolü: Muamelat alanında karşılaştırmalı yasal çalışma (evlilik ve boşanma hükümleri)
  1. Tez No: 745123
  2. Yazar: SÜMEYRA YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ROBERT GLEAVE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Religion, Law, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Exeter
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu araştırma, İslam hukuku (şeriat) ile örf arasındaki bağlantının analizine dayanarak kişisel ve sosyal meselelerinin çağdaş Suudi ve İran hukuk yaklaşımlarında nasıl ele alındığını belirtmektedir. Bu tezdeki ana amaç örf ile yasal metin otoritesi arasındaki etkileşimi vurgulamak ve genel olarak sosyal ilişkilere özel olarak evliliğe ait olan şeriat hükümleri için analitik bir çerçevesi geliştirmektir. Bu çalışma Suudi-Hanbeli ve İranlı-Caferi alimlerin örfün şeriattaki statüsüne yönelik yaklaşımlarını üç ayrı kategoride karşılaştırmaktadır: metodolojik bakış açısı (klasik ve çağdaş), alimlerin şer'i fikirleri (fetvalar) ve mahkeme hakimlerinin kararları (ahkam). Aynı zamanda bu araştırma, alimlerin ve hukukçuların doğrudan veya dolaylı örfü kullanma yoluyla şeriat sistemlerindeki farklı uygulamalara götüren yolları örneklerle açıklar. Bunun yanı sıra bu çalışma, hukuki bir terim olarak örf mefhumunun öncelendirilmesi yoluyla şeriattaki düzenlemelerinin ne derece değiştirildiğini veya sürdürüldüğünü de inceler. Ulemanın (din alimleri) örfi uygulamalara yönelik tutumu hem klasik Hanbeli hem de Caferi mezheplerinin şer'i alanda örfün geçerliliğini onayladığını gösterir. Bu hem örfün doğrudan kullanımını hem de rasyonel açıklamalar veya ikincil hukuki ilkeler yoluyla ondan faydalanmanın manipüle edilmesini içerir. Bu araştırma, iki ülke arasındaki hukuki görüşlerin ve mahkeme kararlarının çeşitliliğini karşılaştırmaktadır. Aynı zamanda araştırma örfün yarı bağımsız statüde şer'i bir hukuk terimi olarak ya da çeşitli şer'i ilkelere bağlı ikincil kaynak biçiminde kullanımına özel bir vurgu yapar. Son iki bölüm, hukuki uygulamalardaki çeşitliliği ve farklılığı Suudi Arabistan ve İran'ın yerleşik örfi uygulamaları ile ilişkilendirir; bu da kişisel meselelerle ilgili konularda iki ülke arasındaki fetva ve ahkamın karmaşıklığı ve tutarsızlığı için sebep teşkil eder. Örfün şer'i ilkelerin yanı sıra hukuki bir araç olarak düşünülmesi her iki devletin siyasi politikalarını dini olarak kabul edilebilir terminolojide çerçevelendirmelerine imkan tanır. Bu da özellikle devlet otoritesinin ifası yoluyla ulusal dini kimliklerin üretilmesi hakkında fikir verir. Teorinin pratiğe dönüştürülmesinden kaynaklanan belirsizlik, iki devletin yasal sistemlerindeki ayrıklıkları ve farklılıkları makul bir şekilde açıklamaya yardımcı olur ve bu aynı zamanda Suudi Arabistan ve İran'da yasal bir metodoloji bulunmadığı yönündeki ithama da cevap üretir. Bununla birlikte, bu tez, örf enstrümanı aracılığıyla bir uzlaşma sağlamaya çalışır ve iki ülke arasındaki hukuki uygulamalardaki farklılıkları metodoloji eksikliğiyle açıklamaktan kaçınır. Çağdaş Suudi ve İran hukuk sistemlerinde örfün bir hukuk mefhumu olarak kapsamlı ve detaylı analizi alandaki gayretli akademisyenlerin ilgisini çekerek, onları örfün rolüne ilişkin daha fazla bilimsel araştırmaya yapmaya teşvik etmesi beklenir. Mevcut olan bu çalışma, yetkili hakimlerin bölgesel örften şeriat tabanlı mahkemelerde nasıl istifade ettiklerini ve bunun yollarını anlama konusundaki çabaları derinleştirmeye çalışan daha fazla araştırma ile tamamlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research is an analysis of the connection between Islamic law (sharī'a) and custom ('urf); it proposes to identify how personal and social issues are treated within contemporary Saudi and Iranian legal approaches. The primary objective is to emphasise the interaction between custom and textual authority, and to develop an analytical framework of shar'ī rules: namely, those that pertain to social relations in general and marital issues in particular. The study compares approaches adopted by Saudi-Ḥanbalī and Iranian-Ja'farī scholars towards the shar'ī status of 'urf in three particular categories; the methodological perspective (classic and contemporary), the shar'ī opinions of scholars (fatwā) and the court verdicts of judges (aḥkām). The research illustrates the ways in which scholars achieve different implementations in their sharī'a systems through the application of direct or indirect 'urf. This research also examines the extent to which the shar'ī regulations have been altered or sustained through the prioritisation of the legal concept of 'urf. The attitude of 'ulamā' (religious scholars) towards the application of 'urf demonstrates that both the classical Ḥanbalī and Ja'farī schools have approved the validity of 'urf in the shar'ī area. This applies both to direct usage of 'urf and manipulations of its utility by rational explanations or secondary legal principles. This research compares the diversity of legal opinions and court verdicts between the two countries. It places a particular emphasis upon the usage of 'urf, whether in the form of a shar'ī principle with semi-independent status or the form of a subsidiary source that is dependent upon various shar'ī principles. The last two sections link the diversity of legal implementations with the indigenous customs of both Saudi Arabia and Iran – this in turn justifies the complexity and discrepancy of fatwās and aḥkām in cases pertaining to personal issues. Considering 'urf as a legal device alongside various legal principles allows the two states to frame their political strategies in religiously acceptable terminology. It specifically provides insight into the creation of national religious identities through the exercise of state authority. The ambiguity which arises from the transformation of theory into practice plausibly helps to explain discrepancies in the legal systems of the two states and this lends further evidence with which to answer the question of whether or not there is an absence of legal methodology in Saudi Arabia and Iran. However, this thesis attempts to demonstrate that the legal use of 'urf in the two contexts avoids the simple explanation that divergence between the two systems is due to a lack of methodology. It is hoped that the analysis of the legal concept of 'urf within the contemporary Saudi and Iranian legal systems will stimulate further research on the role of 'urf. The current study points towards the need for further research which should deepen our understanding of the ways in which judges, authorised within particular legal systems, have sought to utilise local customs within their sharī'a-based courts.