İlkokul öğretmenlerinin teknolojik yeterlilikleri ile yaşadıkları teknostres arasındaki ilişki
The relationship between primary school teachers' technologic competencies and technostress they experienced
- Tez No: 745166
- Danışmanlar: PROF. DR. İMAM BAKIR ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada ilkokulda görevli öğretmenlerin teknolojik yeterlilikleri ile yaşadıkları teknostres arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Elazığ İl Merkezindeki resmi ilkokullarda görev yapan 1650 sınıf öğretmeni, örneklemini ise 187'si kadın ve 103'ü erkek olmak üzere toplam 290 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Katılımcıların demografik bilgilerini ölçmeye yönelik Kişisel Bilgi Formu, teknolojik yeterliklerini ölçmek için Bayraktar (2015) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Eğitim Teknolojileri Kullanım Düzeyleri Ölçeği”ile teknostres seviyelerini belirlemek için Efilti ve Şahin (2017) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Teknostres Düzeylerini Belirleme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada mevcut durumu olduğu gibi betimlediği için ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Veri çözümlemede parametrik test tekniklerinden t Testi, Tek Yönlü Varyans analizi ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğretmenlerin eğitim teknolojileri kullanım düzeyine ilişkin görüşleri“Katılıyorum”düzeyinde, teknostres düzeylerine ilişkin görüşleri de“Kısmen Katılıyorum”düzeyindedir. Katılımcı görüşleri cinsiyet değişkeni ile Teknoloji Okuryazarlığı, Sosyal Etik ve Yasal Hükümler alt boyutları arasında; medeni durum değişkeni ile Teknoloji Okuryazarlığı alt boyutunda; eğitim düzeyi değişkeni ile Teknoloji Okuryazarlığı, Derse Teknoloji Entegrasyonu ve İletişim alt boyutlarında; cinsiyet değişkeni ile Sosyal Odaklı Teknostres alt boyutu arasında; yaş değişkeni ile Teknik Konu Odaklı Teknostres alt boyutu arasında; eğitin durumu değişkeni ile Kişisel Kaynaklı Teknostres alt boyutu arasında; mesleki kıdem değişkeni ile Öğrenme-Öğretme Süreci Odaklı, Mesleğe Yönelik ve Teknik Konu Odaklı Teknostres alt boyutlarında anlamlı bir farklılık görülmüştür. Araştırmada Kişisel Kaynaklı Teknostres alt boyutu ile Teknoloji Okuryazarlığı alt boyutu arasında negatif yönde ve çok zayıf bir ilişki saptanmıştır. Derse Teknoloji Entegrasyonu alt boyutu ile Kişisel Kaynaklı Teknostres alt boyutu arasında negatif yönde ve zayıf bir ilişki gözlemlenmiştir. Sosyal Etik ve Yasal Hükümler alt boyutu ile Mesleki ve Kişisel Teknostres alt boyutu arasında negatif ve çok zayıf bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the relationship between the technological competencies of primary school teachers and the technostress they experience. The study population of the research consisted of 1650 classroom teachers working in official primary schools in Elazig City Center, and the sample consisted of 290 classroom teachers, 187 of whom were female and 103 were male. The Personal Information Form to measure the demographic information of the participants, the“Teachers' Level of Use of Educational Technologies Scale”developed by Bayraktar (2015) to measure their technological competence, and the“Teachers' Technostress Levels Scale”developed by Efilti and Şahin (2017) to determine their technostress levels were used. Relational survey method was used in the research because it describes the current situation as it is. t-Test, One-Way Analysis of Variance and Pearson Product-Moment Correlation analyzes were used in data analysis. According to the research results; teachers' views on the level of educational technology use are at the level of“I agree”, and their views on the level of technostress are at the level of“Partly Agree”. Participant views between gender variable and Technology Literacy, Social Ethics and Legal Provisions sub-dimensions; marital status variable and Technology Literacy sub-dimension; in the sub-dimensions of Technology Literacy, Technology Integration into Lessons and Communication; between gender variable and Social Focused Technostress sub-dimension; between the age variable and the Technical Subject Oriented Technostress sub-dimension; between the education status variable and the Personal Induced Technostress sub-dimension; There was a significant difference between the variable of professional seniority and the sub-dimensions of Learning-Teaching Process Oriented, Profession Oriented and Technical Subject Oriented Technostress. In the study, a negative and very weak relationship was found between the Personal Induced Technostress sub-dimension and the Technology Literacy sub-dimension. A negative and weak relationship was observed between the Technology Integration into the Course sub-dimension and the Personal-Induced Technostress sub-dimension. A negative and very weak relationship was found between the Social Ethics and Legal Provisions sub-dimension and the Occupational and Personal Technostress sub-dimension.