Türk İslam Edebiyatı alanında 1984-2021 yılları arasında yapılan lisansüstü tezler üzerine bir analiz: Nitel çalışma
An analysis on graduate thesis in Turkish İslamic Literature between 1984-2021: Qualitative study
  1. Tez No: 745187
  2. Yazar: TANSU ÇİNİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE HİLAL KALKANDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada Türk-İslam Edebiyatı alanında 1984-2021 yıllarında yapılan tezlere ait yöntemlerin ve nitel araştırma yönteminin incelenmesi amaçlanmıştır. Sosyal bilimlerde sıkça kullanılan nitel araştırma yöntemi ve veri analizi, Türk-İslam Edebiyatı'ndaki tezler için de önemlidir. Bu sebeple çalışmamızda nitel araştırma yöntemi detaylı olarak incelenmiştir. Araştırmada; nitel araştırma ve yöntemleri, nitel veri analizinin nasıl yapıldığı ve Türk- İslam Edebiyatı alanında yapılan lisansüstü tezlerinin incelenmesi olmak üzere üç ana başlık bulunmaktadır. Araştırmanın sonucunda ilgili tezlerde yönteme dair bölümlerin yer almadığına ve nitel araştırmanın alan için önemine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, it is aimed to examine the methods and qualitative research methods of the theses in the field of Turkish-Islamic Literature between 1984-2021. Qualitative research method and data analysis, which are frequently used in social sciences, are also important for theses in Turkish-Islamic Literature. For this reason, in our study, the qualitative research method was examined in detail. There are three main headings in this research: qualitative research and methods, how qualitative data analysis is done, and examination of postgraduate theses in the field of Turkish-Islamic Literature. As a result of the research, it has been reached that there are no chapters on the method in the relevant theses and the importance of qualitative research for this field.