Antisosyal kişilik bozukluğu tanılı bireylerde psikopati ile yüz tanıma ve bağlanma ilişkisi
The relationship betweeen psychopathy, face recognition abilities and bonding in subjects with antisocial personality disorder
  1. Tez No: 445421
  2. Yazar: MURAT ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma da ASKB tanısı alan bireylerde“Psikopat oluş”ve yüz tanıma becerilerinin ilişkisi ve bu durumun bağlanma özellikleri ile bağlantısının araştırılması amaçlanmıştır. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran, DSM-5 tanı ölçütlerine göre ASKB tanısı konulan 200 erkek hasta çalışmaya alınmıştır. Hasta grubuna yarı yapılandırılmış görüşme formu verilmiş ve sonrasında Hare Psikopati Değerlendirme Ölçeği, Bağlanma Ölçeği ve Yüz İfadesinden Duygu Tanıma Ölçeği uygulanmıştır. ASKB tanılı 200 hasta psikopati puanlarına göre üç gruba ayrıldı. Gruplar arasında sürekli iş değiştirme, sigara içme, psikoaktif madde kullanımı, dayak yeme, çocukluğunda fiziksel ihmal edilme durumu, anne veya babadan 6 aydan uzun süre ayrı kalma, kendine zarar vermenin başlangıç yaşı, kendine zarar vermenin sıklığı, kendine zarar vermenin bağımlılığı durumu, intihar girişimi, işlenilen suçların çeşidi, toplam ceza, yasal sorunun bulunması ve birden fazla suç işleme oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p˂0.005). Yüz tanıma testindeki duygusal ifadelere verilen reaksiyon süreleri yönünden mutlu resime (p=0.004), kızgın resime (p=0.042) ve şaşırmış resime (p=0.008) verilen reaksiyon süreleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Anneye ve babaya bağlanma ölçeğinde tespit edilen toplam puan ile HPDÖ' de tespit edilen toplam puan arasında istatistiksel olarak negatif yönde, zayıf (r= - 0,231, r=- 0,153) ve anlamlı bir ilişki tespit edildi (p= 0,001, p=0,031). Sonuç olarak psikopat oluş ile ilişkili olarak yüz tanıma becerilerinin azaldığı, ifadeyi tanıma zamanının uzadığı saptanmıştır. Bu durum sosyalizasyon ve kişilerarası ilişkileri olumsuz yönde etkiliyor gibi görünmektedir. Psikopati puanlarındaki artış ile anne-baba bağlanma düzeyinin azalması, psikopatinin oluşmasında önemli bir etken olabilir. Ancak bu durumun sonuç ya da neden olup olmadığının anlaşılabilmesi için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose of our study was to investigate the relationship between psychopathy and face recognition abilities with individuals diagnosed with antisocial personality disorder (ASPD) and its relationship with bonding features. Two-hundred male patients admitted to the Department of Psychiatry of GATA Haydarpasa Training diagnosed as ASPD according to DSM-5 criteria, were included into the study. Semi-structured Interview Form, Hare Psychopaty Checklist-Revised, Parental Bonding Instrument were given to the patients. Patients were separated into three groups. Among the groups, there was statisticly significant difference in terms of work change, smoking, psychoactive substance use, being punished, abuse, being separated from mother and father more than 6 months, age at exposed self-harm, frequency of self-harm, addiction to self-harm, suicide attempt, varieties of crimes, total number of penalty, legal issues and crime commitment more than on. Reaction times to emotional expressions were also analyzed and the reaction time to the happy image(p=0.004), angry image (p=0.042) and surprised image (p=0.008) were found to be statistically significant. Consequently, it was found that face recognition abilities were decreased and recognition time was extended in psychopaths. It can be concluded that socialization and interpersonal relations may be affected poorly due to poor bonding and emotion recognition abilities. The increase in pschopathy scores and the decrased level of parent bonding may be an important factor on development of psychopathy. However, more studies are needed to understand if it is a cause or a result.