The use of digital storytelling to improve English language teaching students' oral proficiency
İngilizce öğretmen adaylarının sözel becerilerini geliştirmek için dijital hikaye anlatımının kullanımı
- Tez No: 745216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL AVCU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hikâye anlatımı, tarih öncesi çağlara kadar uzanan en eski öğretim tekniklerinden biridir. Hikâye anlatımı, kültürü, değerleri ve bilgiyi aktarma rolünün yanı sıra dil becerilerinin gelişmesinde de faydalıdır. Ancak teknolojinin ilerlemesiyle geleneksel hikâye yerini dijital hikâye anlatımına bırakmaya başladı. Metin, resim, ses, müzik ve videoyu içeren dijital hikâye anlatımı, yabancı dil öğreniminde sözlü ve konuşma becerilerini geliştirmek ve öğrencilerin motivasyonunu, özerkliğini ve katılımını artırmak için bir araç olarak incelenmiştir. Dolayısıyla, bu çalışma, dijital hikâye anlatımı tekniğinin İngilizce Öğretmenliği bölümü öğrencilerinin sözlü yeterlilikleri üzerindeki etkilerini belirlemeyi ve dijital hikâye anlatımının dil sınıflarına entegrasyonu hakkında görüşlerini almayı amaçlamaktadır. Çalışma bir devlet üniversitesinde 42 İngilizce Öğretimi lisans öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak yarı deneysel karma yöntem araştırma deseni benimsenmiştir. Öğrenciler ön-test puanlarına göre homojen olarak deney (21) ve kontrol (21) gruplarına ayrılmıştır. Daha sonra deney grubundaki öğrencilerden 12 haftalık zaman diliminde 8 dijital hikâye hazırlamaları, kontrol grubundaki öğrencilerden ise müfredattaki olağan işleyişi takip etmeleri istenmiştir. Süre sonunda her iki gruba da son-test uygulanmış ve deney grubundaki öğrencilerin dijital hikâye anlatımının dil sınıflarında kullanımına ilişkin görüşlerini almak için beş soruluk bir görüşme yapılmıştır. Nicel verileri analiz etmek için Levene Homojenlik testi, Shapiro-Wilks Normallik testi, t-testi ve iki faktörlü ANOVA yapılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizine uygun olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, deney grubundaki öğrencilerin konuşma becerilerini kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde geliştirdiğini; dijital hikâye anlatımının konuşma pratiği yapmak için faydalı, motive edici ve etkili bir teknik ve dil sınıflarında etkili bir öğretim aracı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Storytelling is one of the oldest teaching techniques, dating back to prehistoric times. In addition to conveying culture, values, and knowledge, storytelling is also useful in developing language skills. However, with the advancement of technology, traditional storytelling has been updated as digital storytelling. Digital storytelling, which includes text, images, audio, music, and video, has been studied as a tool to enhance oral and speaking skills in foreign language learning and to increase learners' motivation, autonomy, and engagement. In this sense, the present study aims to determine the effects of the digital storytelling technique on ELT students' oral proficiency and get their opinions about integrating digital storytelling into language classrooms. The study was carried out with 42 ELT undergraduate students at a state university. In pursuing the aim of the study, a quasi-experimental mixed methods research design was adopted. The students were homogeneously divided into experimental (21) and control (21) groups, depending on their pre-test scores. Then, the students in the experimental group were asked to prepare eight digital story tasks in 12 weeks, while those in the control group followed the usual tasks in the curriculum. At the end of the period, a post-test was applied to both groups, and a five-question semi-structured interview was utilized to get the opinions of the students in the experimental group about the use of digital storytelling tasks in language classrooms. The Levene Homogeneity test, Shapiro-Wilks Normality test, t-test, and A Two Factor ANOVA were applied to analyze the qualitative data. On the other hand, the qualitative data were analyzed through content analysis. The findings of the study show that the students in the experimental group improved their speaking skills statistically significantly compared to those in the control group. The study also revealed that digital storytelling is a beneficial, motivating, and effective technique to practice speaking; and an efficient teaching technique in language classrooms.